VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Pohledu je od pátku prodaný

Pohled - Osm z devíti pohledských zastupitelů zvedlo v pátek večer ruku pro sepsání kupní smlouvy se společností H. H. Holding group z Frýdlantu v Čechách, která má zájem od obce odkoupit nejen areál zámku, ale i další nemovitosti v jejím centru.

9.4.2011
SDÍLEJ:

KONEČNĚ! Starostovi obce Pohled se ulevilo. Zámek, léta zanedbávaný už má od pátku svého majitele. Pro obec se tím vyřešila možnost, jak se zbavit obrovského dluhu. Nový majitel navíc slibuje, že se v jeho areálu najde práce až pro 50 lidí z obce. Foto: Foto:Deník

Obec Pohled tak má po mnoha letech naději, že se zbaví milionových dluhů, do nichž se před lety dostala kvůli nedokončené stavbě základní školy, jejíž hrubá stavba dodnes smutně vyčnívá nad místní zástavbu.

„Jako starostovi se mi ulevilo, protože teď už budeme jednat jen s jedním zájemcem. Vidím, že obec má východisko ze současné špatné finanční situace a věřím, že vybraný zájemce se bude o nemovitosti starat,“ vyjádřil se k rozhodnutí zastupitelstva starosta obce Milan Klement.

Dva zájemci a nedůvěra místních

Kromě společnosti H. H. Holding group, za kterou se zástupci obce jednal Petr Zázvorka, se o obecní nemovitosti ucházela také společnost Technika z Lysé nad Labem zastupovaná Zdeňkem Jaklem.

Návrhy obou firem na využití zámku, přilehlého parku, hospodářských budov a dalších pozemků v centru obce vydaly na pěkných pár stran. Místní obyvatelé se s nimi mohli seznámit na veřejném setkání, obecní vývěsce i v místním zpravodaji. Zastupitelé obce se s případnými kupci i osobně setkali.
Ne všem starousedlíkům se tento způsob prezentace zamlouval.

„Ani jednoho z těch kupců jsem tu neviděl. Nelíbí se mi, když tu chtějí něco takového koupit a ani se tu neukážou,“ řekl v diskusi před hlasováním jeden z místních obyvatel.

„Oba zájemci mají zájem se představit, ale až po prodeji. Tvrdí, že teď by to bylo jen předhazování stále větších slibů,“ reagoval na tuto výtku starosta Klement.

Dalším občanům se zase nezdály záměry podnikatelů, které považují za příliš megalomanské. Oba počítají s tím, že do Pohledu nalákají turisty a že zde pro ně vznikne rozsáhlé zázemí.

Za pět let intenzivního prodeje jsme rádi za tyto zájemce, jiní se nenašli. Samozřejmě máme informace o jejich ekonomické zdatnosti,“ řekl starosta, který v diskusi poukazoval také na fakt, že pokud obec do konce července nesplatí dluh téměř osmnáct milionů korun, čekají ji opravdu krizové scénáře. Oba zájemci nabídli za řadu nemovitostí minimální cenu - patnáct milionů korun.

Nabídka vítězné firmy se zástupcům obce zalíbila zvláště proto, že se jedná o zavedenou, mezinárodně působící firmu, která chce splatit kupní cenu ještě před uzavřením kupní smlouvy. Tu by mělo zastupitelstvo schválit nejdéle devátého května. Do června by společnost měla převzít majetek a na podzim už by se podle harmonogramu mohlo začít se stavebními pracemi.

A co všechno vlastně zahrnuje záměr vítězné společnosti? Areál by měl hostit akce mezinárodního charakteru jako výstavy koní, myslivecká sympózia nebo petrolejářské summity.

Park zůstane veřejnosti přístupný, dočká se ale výrazných úprav. Kromě barokní fontány se sousoším ho obohatí dětský park pro nejmenší návštěvníky, fyzkulturní centrum sloužící sportovním účelům a arboretum určené pro chov dravých ptáků.

Nabízí až padesát pracovních míst

V sýpce u zámku by měla kromě jiného vzniknout veterinární klinika, v budově rozestavěné školy zase kavárna, jídelna a penzion. Samotný zámek by se měl proměnit na centrum společenského a kulturního dění.

V plánu je vybudování ubytování zámeckého typu, vinotéka ve sklepení i vznik komplexu pro relaxaci.
Budoucí majitel by chtěl také spolupracovat s některými pohledskými spolky, které dosud využívají část z prodávaných budov. Rovněž počítá se zaměstnáním až padesáti lidí z obce nebo jejího blízkého okolí.

Má v plánu ve vesnici investovat dalších minimálně osm milionů korun buď ve formě koupě dalšího majetku nebo investic konzultovaných s vedením obce.

„Nyní budeme s firmou H. H. Holding group jednat o uzavření smlouvy. Návrhy kupních smlouv se zájemci máme v tuto chvíli dořešeny tak na 75 %,“ popisoval starosta nejbližší postup obce Pohled.

Budoucí smlouva by měla ošetřit všechny možné případné situace, které by mohly nastat, včetně předkupního práva pro obec Pohled v případě, že by firma nedodržela své závazky. Bude také řešit využívání veřejných komunikací ve středu obce, které jsou rovněž předmětem prodeje.

Zuzana Klementová

9.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení