S tím je spojen i třetí ročník akce s názvem Čistá Vysočina, která začala minulý pátek a probíhá pod záštitou krajského úřadu. „Tato aktivita je zaměřená na jarní úklid. Prvních ročníků se účastnilo téměř devatenáct tisíc osob a sebralo se zhruba devadesát tun odpadků,“ uvedla Marta Vencovská z odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina v Jihlavě.

Účastníci dostanou pytle na odpadky zdarma, žluté na plasty a modré na ostatní komunální odpad. „Odpadky dobrovolníci třídí a nechávají vedle silnic. Svoz sebraného odpadu zajistí u silnic druhé a třetí třídy zdarma Krajská správa a údržba silnic kraje Vysočina. V případě úklidu přímo v obcích je nutné zajistit svoz odpadu s místním obecní úřadem, s výjimkou obcí s neuvolněným starostou, kde budou po domluvě odpadky sváženy také zdarma silničáři kraje,“ dodala Vencovská.

„V současné době uklízíme podél cest, ale není v našich silách, aby se dostalo na všechny silnice nižších kategorií,“ uvedl Oldřich Dušátko z havlíčkobrodské Správy a údržby silnic. Podle něj se cestáři na jaře zaměřují i na opravy vozovek, které jsou po zimě často v dezolátním stavu.

Uklízí se všude

Pozadu ale nezůstávají ani jednotlivé obce a města. „Hrubý úklid jsme zahájili, když skončily mrazy, a potrvá do konce dubna. Vyjde nás zhruba na půl milionu korun. Udržujeme zhruba 130 kilometrů komunikací a devadesát kilometrů chodníků. Začínali jsme v centru a postupujeme směrem k okrajům. Používáme sůl, která se rozpustí a spláchne do kanalizace,“ konstatovala mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Každoroční jarní zkrášlení je v těchto dnech aktuální také v Uhelné Příbrami. „Na úklidu pracují dva zaměstnanci a také členové komise životního prostředí,“ představil starosta městyse Václav Jarolím tamější úklidové komando. A že je toho potřeba udělat skutečně hodně – upravit zelené plochy, prořezat strom, posbírat odpadky, vyspravit cesty i uklidit zbytky zimního posypu.

Ve Ždírci nad Doubravou pomůže s úklidem po zimě nová technika. Město zakoupilo zametací zařízení, které se dá připojit za traktor. Zatímco dříve si ho muselo půjčovat, nebo si úklid posypu ze silnic objednat, letos už jen čeká, až dorazí. Nová technika městskou pokladnu přišla na dvě stě tisíc korun.
S gruntováním ale pomohou i další pomocníci. „V rámci Dne Země budou děti ze škol uklízet kolem cyklostezek. Potom tu ještě máme dvě ženy na veřejné služby,“ řekl starosta města Jan Martinec.

V Libici nad Doubravou po zimě nahrubo uklidili už před měsícem a půl. Na odklizení zbytku posypového materiálu si pak vypůjčili čisticí vůz. „Letos bylo posypů opravdu hodně. Něco odklidí sami občané, o zbytek se postarají zaměstnanci. Pomáhají nám také děti, které uklízely příkopy,“ informoval starosta Václav Venhauer.

Jakub Janáček, Zuzana Klementová