Součástí akce O vydrách s vydrami aneb Vydření je i beseda o životě a aktuálním vývoji populace těchto chráněných zvířat v Česku. Pro mládež je připravena soutěž, malování a modelování, řekl vedoucí Jiří Hladovec.

Ve stanici jsou chovány i čtyři mladé vydry, které by bez pomoci lidí nedokázaly přežít v přírodě. Dvě tam jsou od loňského léta, další dvě přibyly před šesti týdny. „Jsou to dvě sestřičky, teď jim jsou asi čtyři a půl měsíce,“ uvedl Hladovec. Mláďata se hladová potulovala v areálu stavebnin v Křižanově, který sousedí s potokem. „Jejich matku mohlo přejet auto nebo ji mohl zabít pes,“ odhadl Hladovec.

Na rozdíl od loňských vydřích mláďat se letošní malé vydry daly hned krmit rybami. „Nemusely se kojit, a to je dobře. Je větší šance vrátit je do přírody, až vyrostou, protože se tak nenavážou na člověka,“ vysvětlil. Nejstarším vydřím obyvatelem pavlovské stanice je čtrnáctiletý samec. Měli tam už i vydru, která se dožila 18 let. V přírodě se ale vydry tak vysokého věku nedožívají, protože musí čelit větším rizikům, poznamenal vedoucí.

V letošním roce se díky rekonstrukci chovatelských zařízení, která bude stát celkem asi 12 milionů korun, dočkají nového výběhu i vydry. Díky prosklené stěně v něm bude možné pozorovat tyto lasicovité šelmy i pod vodou. Program o vydrách se v Pavlově uskuteční v sobotu 23. dubna od 10 hodin.
Návštěvní sezona v Pavlově začíná jako obvykle 1. května, denně bude otevřeno do konce srpna.