Režisérka pořadu Veronika Müllerová přišla s myšlenkou, pojmout díl o sklářství jako vzpomínku na úspěšný televizní seriál Jaroslava Dietla Synové a dcery Jakuba skláře.

A tak se dnes již osmasedmdesátiletý herec Luděk Munzar, v Dietlově seriálu představitel hlavní role Jakuba Cirkla, po šestadvaceti letech, ve středu vrátil do sklárny v Tasicích u Ledče nad Sázavou, kde se z větší části seriál v roce 1985 natáčel.

S píšťalou v ruce

Tvůrci pořadu pozvali do sklárny, která od doby natáčení nese jméno Huť Jakub, bývalé skláře, kteří si po boku Luďka Munzara v seriálu zahráli. Celé to středeční natáčení probíhalo formou setkání dávných přátel, kteří spolu prožili krásné chvíle při natáčení seriálu.

Bylo až dojemné, když si i po tolika letech pan Munzar vzpomněl na jména těch, kteří jej zasvěcovali do sklářského řemesla.

Sledován kamerou Petra Kožušníka si s bývalými spolupracovníky prošel, po dnes již opuštěné huti, vzal do ruky sklářskou píšťalu, vzpomněl na místo, kde se například točila scéna zachycující výrobu velké vázy.

Vzpomínal, jak ho tasičtí skláři naučili dělat půllitry, dokonce i ouška dovedl k půllitru přilepit. Potom, dle scénáře, přišlo na řadu posezení Luďka Munzara s bývalými zaměstnanci sklárny venku u stolu, pod rozložitým kaštanem a začalo se vzpomínat. Host nejváženější připomínal různé zážitky z natáčení, historky doslova sypal z rukávu a několikrát přiznal, že žádný ze seriálů mu nepřirostl tolik k srdci, jako právě Jakub sklář.

Celé to setkání s Luďkem Munzarem bylo pro všechny nezapomenutelným zážitkem. A kdy, že bude tasická Huť Jakub s Luďkem Munzarem na obrazovce? „Díl našeho nového dokumentárního cyklu s pracovním názvem „Tasice, huť Jakuba skláře“, by měl být uveden na obrazovkách ČT 2 v pondělí 23. května v 18 hodin,“ uvedla režisérka Müllerová.

Jiří Víšek