Mezi ty, kteří o sobě s klidem mohou říct, že počítačům skutečně rozumí, je i třiačtyřicetiletý Jiří Nápravník ze Světlé nad Sázavou. Ten se v současné době ve své firmě Salamandr zabývá zabezpečováním počítačových dat, a také konzultacemi pro jiné společnosti, kterým pomáhá do srozumitelného jazyka překládat informace spojené s výběrem a provozem informačních systémů.

„Ta druhá část vypadá možná trochu úsměvně, ale ve skutečnosti tomu tak není. Obyčejní zaměstnanci, ale i majitelé firem totiž mají s pojmy ze světa počítačových odborníků často velké problémy. Naopak technici přes počáteční nedůvěru moji odbornost vítají,“ říká s úsměvem muž, který má za sebou pozoruhodnou minulost.

Do kolonky svých profesí může zařadit i fakt, že pět let od roku 1997 pracoval jako soudní znalec v oboru počítačové kriminality a i později byl policistům k dispozici jako konzultant. Pomáhal tak rozlousknout i zapeklité případy, mezi kterými nechybělo ani šíření dětské pornografie a počítačové podvody. Zvlášť doba na přelomu tisíciletí, kdy počet těchto zločinů začínal narůstat, byla pro vyšetřovatele poměrně divoká.

„Z pohledu odborníka nešlo často o zvlášť složité případy, ale proces vyšetřování byl velmi zdlouhavý a poškozená společnost někdy nevěděla, jak se s tímto druhem kriminality srovnat. Jednou se nám podařilo například usvědčit muže z internetové krádeže tří set tisíc korun. Pachatel se sám doznal, ale jeho stíhání bylo zastaveno pro údajnou malou společenskou nebezpečnost činu,“ usmíval se při vzpomínce Nápravník, který začínal s počítači pracovat na počátku devadesátých let.

Pracoval i v několika soukromých společnostech a po návratu z Prahy na rodnou hroudu vedl pro zahraniční firmu dva výrobní provozy, jeden ve Světlé a druhý ve Stříteži u Jihlavy. V současné době rozjíždí podnikání na vlastních nohou. Sám by na své práci nejvíc ocenil osobní přístup a současně zkušenosti s počítači jak z pohledu technika, vyšetřovatele tak i z pohledu ředitele výrobních závodů se sto zaměstnanci.

„Velké firmy řeší velké problémy, ale absence osobního přístupu může často vést k podcenění nějakého faktu,“ zamyslel se Nápravník.

„Mezi moji klientelu prozatím patří zhruba deset menších firem z Prahy a Vysočiny a postupně se rozjíždíme. Jde však o společnosti v soukromých rukou, dostat zakázku ze státní správy je v současné době velmi těžké. Velké obchody jsou takříkajíc naporcované, a pokud se současný systém bude osvědčovat, nebude důvod pro změnu,“ míní počítačový odborník.