Po dvou případech ze začátku roku tak byl pokutován další provozovatel stanice z Havlíčkobrodska.

Dodatek obsahuje celkem osm pump, u nichž nabyla pokuta právní moci na jaře letošního roku. Jednou z postižených je i společnost Calibra plus, která provozuje čerpací zařízení na okraji Golčova Jeníkova.

Ta dostala od inspektorů původně pokutu dvě stě tisíc korun, která byla po protestech snížena o čtvrtinu. Jde o nejvyšší březnový postih, přesto je však podle mluvčí ČOI stále na spodní hranici stanovené zákonem.

„V tomto případě byla zjištěna hrubá odchylka od jakostních norem. Jejím důsledkem může být snížení výkonu a zvýšení spotřeby motoru u vozů vybavených elektronickou oktanovou regulací. U ostatních vozidel dochází v důsledku nižšího oktanového čísla ke klepání motoru, což může vést ke zvýšenému opotřebení pístních kroužků a dlouhodobě k poškození,“ uvedla tisková mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Postižená společnost však svoji vinu razantně odmítá. „Jsem přesvědčen o tom, že problém nebyl na naší straně. Zboží bereme pouze od společnosti Čepro ze Šlapanova a nikdy jsme žádné problémy neměli. Poté, co nám bylo z inspekce sděleno, že máme nekvalitní vzorek, který je nižší o dvě oktanová čísla, než by měl být, požádali jsme o další odebrání. To však bylo o několik dní později již v pořádku,“ konstatoval Josef Musil ze společnosti Calibra plus. Ten se proti postihu takřka okamžitě odvolal. A alespoň částečně uspěl.

Prodejce ručí

„Při snížení pokuty bylo zohledněno zapojení kontrolované osoby do programu čerpacích stanic s monitoringem jakosti,“ doplnila mluvčí inspektorů.
Podle Musila má firma všechny potřebné dokumenty a záznamy o dovezené zásilce. Tedy například, kdy a kde ji koupili i přivezli. Přesto jim to nebylo nic platné. Za kvalitu totiž podle zákona ručí prodejce.

„Podle zákona je jako prodejce odpovědný za jakost prodávaného paliva a nemůže se této odpovědnosti zbavit. V případě uložení sankce může požadovat její náhradu po dodavateli, případně zrušit s ním smlouvu. Ale to už jsou opatření, která nespadají do naší pravomoci,“ řekla Fléglová.
Společnost Calibra, která provozuje deset pump po celé republice, vozí paliva od dodavatele vlastními auty třeba i dvakrát týdně.

„Nelze zkrátka dodávky kontrolovat. Řidič přijede, natankuje hmoty, a poté je u nás složí, toť vše. Proti pokutě se však již nelze znovu odvolat,“ pokrčil rameny Musil.

Zástupce dodavatele se včera nepodařilo Deníku zkontaktovat. ČEPRO však podle slov Musila své pochybení také odmítá. Není ale vyloučeno, že s případem souvisí i fakt, že na přelomu roku ČEPRO čelilo četným stížnostem pumpařů na kvalitu dodávaného zboží.

„Společnost jako dodavatel garantuje, že její pohonné hmoty splňují veškeré nároky na kvalitu,“ stojí však v tiskové zprávě společnosti z devatenáctého ledna.

Na seznamu hříšníků České obchodní inspekce se v lednu letošního ocitli i další dvě stanice z Havlíčkobrodska. Zařízení v Perknově i u hlavní silnice nedaleko Skuhrova provozovala v inkriminované době společnost Falko II CZ. Kontroloři tehdy pokutovali firmu za prodej nekvalitního zboží sumou ve výši tří milionů korun.

Dodejme, že od včerejška platí novela zákona o pohonných hmotách, která inspekci umožní na svých internetových stránkách www.coi.cz zveřejňovat potrestané pumpaře i výrobce a distibutory, u nichž kontrola zjistí porušení stanovených norem, a to včetně udělených pokut. Nejvyšší sazba, jakou lze udělit, je pět milionů korun.