Nemocných je dvakrát víc než ve stejném období loňského roku a nejvíc za posledních deset let.

Například na Havlíčkobrodsku zaznamenali hygienici v uvedeném období více než 40 případů. „Je to o 50 procent případů více než loni. Od počátku roku se každý měsíc se objevilo asi deset až patnáct případů, v březnu dokonce 20,“ upřesnil lékař Krajské hygienické stanice kraje Vysočina Ladislav Koblížek. Jak zdůraznil, spála je onemocnění, které se vrací ve zvýšené míře ve zhruba desetiletých cyklech. Havlíčkobrodsko nebylo podle jeho informací spálou postiženo rovnoměrně.

„Spálový bacil se vyskytuje běžně, případy klasické spály se objevily v zimě, šlo asi o tři případy. V současné době jsme žádné nové pacienty s touto nemocí nezaznamenali,“ informovala dětská lékařka Věra Bambasová z Havlíčkova Brodu. „Ojedinělé případy, nic dramatického,“ zhodnotila situaci její havlíčkobrodská kolegyně, dětská lékařka Věra Ryvolová.

Zvýšený počet dětí nemocných spálou se podle hygienika Ladislava Koblížka objevil hlavně na Chotěbořsku a Ždírecku. „Případy spály se v mé ordinaci objevují od zimy. Většinou jde o děti ve věku čtyři až deset let,“ informoval dětský lékař David Komárek ze Ždírce nad Doubravou. Jak dodal, nemůže poskytnout přesné počty nemocných.

Nejde o smrtelnou nemoc

„V mé ordinaci se léčí i děti z Hlinecka. Takže nevím, kolik malých pacientů bylo přímo ze Ždírce a okolí. Ale odhadl bych to asi na deset, či něco málo přes deset případů. Nejde o nijak dramatické číslo, které by si vyžádalo zvláštní epidemiologická opatření. V minulých letech byl počet nemocných spálou výrazně nižší, proto se deset případů a více může zdát moc,“ upřesnil lékař. Jak podotkl, spálové onemocnění se zbytečně démonizuje.

„Na onemocnění spálou se stále ještě díváme optikou 19. století, kdy šlo o smrtelnou nemoc neboť nebyla potřebná antibiotika. Ovšem v 19. století se běžně umíralo i na dnes zcela banální nemoci. Bakterie spály se určitým způsobem podobá angíně a lze se ji zbavit běžně dostupnými léky,“ vysvětlil ždírecký pediatr.

Spálu vyvolávají podle lékaře streptokoky, které zhruba deset procent populace v sobě má a nepociťuje žádnou zdravotní újmu. Onemocnění se projevuje horečkou, angínou a vyrážkou. Inkubační doba je většinou dva až pět dnů. Léčí se antibiotiky.