Doslova za minutu dvanáct schvalovali na mimořádném zasedání zastupitelé Lipnice nad Sázavou obecní rozpočet. Ten museli odhlasovat v pátek večer, protože 30. duben je posledním dnem, dokdy musí být rozpočet schválen.
Obec bude hospodařit s částkou 17,3 milionů korun. Jak již dříve Deník informoval, obci chybí zhruba šest milionů korun na krytí výdajů.

„Při shánění této částky jsme bohužel neuspěli ani v naší bance, ani v jiné bance, ani na kraji Vysočina,“ podotkl starosta Leoš Bláha.
Krajští zastupitelé na svém březnovém zasedání sice odmítli finanční problémy Lipnice sanovat přímo, ale bez pomoci obec nenechali. „Vedení kraje dojednalo schůzku s vedením banky, která spravuje finanční prostředky kraje. Jen díky intenzivnímu jednání na vrcholné úrovni přislíbila banka převzít finanční závazky obce. Smlouvu bychom měli podepsat do měsíce,“ informoval Bláha.

„Ale protože ke dni schvalování rozpočtu obce tato smlouva ještě uzavřena není, museli jsme změnit v rozpočtu výdajovou položku financování na příjmovou položku prodej nemovitostí. Je to pouze formální opatření, abychom dodrželi literu zákona, ve skutečnosti žádný majetek obec neprodává,“ popsal transakci Bláha.

Po uzavření smlouvy s novým bankovním ústavem srovná obec rozpočtovým opatřením položky v rozpočtu se skutečností. Pro zadluženou obec je úvěr jedinou možností. „Naši situaci zkou〜malo několik právníků a analytiků, nemáme jinou možnost,“ sdělil Bláha.
Jediný volný majetek, se kterým obec může disponovat, je les. Z katastru nemovitostí se starosta postupně dozvídá, že prakticky veškerý ostatní nemovitý majetek obce byl v minulých letech dán do zástavy. Některé zástavní smlouvy vyprší až v roce 2022.

Nejasnosti za miliony
Starosta Bláha s místostarostou Hanzlíkem nyní intenzivně kontrolují hospodaření. Účetnictví obce prověřuje také policie, která již několikrát měla vyšetřování uzavřít, ale stále se objevují nové a nové případy.

„Opět jsem musel rozšířit trestní oznámení na bývalé vedení obce. Doufali jsme, že do února budeme mít za sebou zjišťování nedostatků z minulosti a začneme řešit problémy, ale každý měsíc se objevují další nesrovnalosti v účetnictví,“ posteskl si Bláha. „Částku, která vykazuje určité nejasnosti, odhaduji řádově na miliony,“ poukázal starosta.

Obec se i přes složitou finanční situaci snaží udržet základní školu, která je s pětašedesáti žáky v devíti ročnících nejmenší základní školou v kraji.

Od listopadu do dubna napumpovalo nové vedení obce do školy už 1,1 milionu korun. Škola ale na provoz a splacení vnitřního dluhu potřebuje částku minimálně dvojnásobnou. Na únorovém setkání obyvatel Lipnice se zastupiteli padl návrh na zřízení sbírky pro školu. „Bohužel, dosud vytvoření fondu bránily administrativní záležitosti, ale v dohledné době by už měly být formality vyřízeny a nic tedy nebude bránit tomu, aby škola zaregistrovala sbírku a otevřela transparentní účet, kam budou moci dárci přispívat na udržení školy v naší obci,“ uzavřel starosta Lipnice nad Sázavou Leoš Bláha.