V poznávání zemí Evropy jsou žáci druhého stupně lipnické základní školy skutečnými mistry. Tentokrát si společně se svými kantory „posvítili“ na Švýcarsko. Proto v sobotu vlála na budově školy vlajka Švýcarské konfederace.

„Každý rok si žáci vyberou některou z evropských zemí a té se pak v rámci projektového dne věnují,“ uvedl učitel František Roček a dodal, že Švýcarsko přišlo v Lipnici na řadu po Velké Británii, Francii, Itálii, Švédsku a Nizozemsku. „Každá třída si zvolí vhodnou formu a jejím prostřednictvím pak určenou zemi představí ostatním,“ vysvětlil Roček.

Sýrové a čokoládové království
Deváťáci představili Švýcarsko prostřednictvím jeho známých sportovců. Osmáci vsadili na televizní vysílání, sedmáci na zájezd a obě tyto třídy uvedly o alpské zemi celou řadu zajímavostí. Šesťáci si pro změnu připravili hru o sýrovém a čokoládovém království. A právě jejich podání bylo ve škole označeno za nejzdařilejší.

„Děj pohádky jsme vymýšleli ve třídě všichni společně,“ řekly Kristýna Poništová a Barbora Nováčková, žákyně šesté třídy a na otázku, jestli vítězství kolektiv překvapilo, s úsměvěm odpověděly, že ne. „Celá třída věděla, že se pohádka bude líbit,“ dodaly dívky. Vedení školy šestou třídu odměnilo tisícikorunou. Tu žáci promění v nějakou novou pomůcku, nebo ji utratí na školním výletě.

„Součástí projektu byly v uplynulých letech i návštěvy uvedených zemí. Letos poprvé se nám to, a to z organizačních důvodů, nepovedlo. Věřím ale, že příští rok už na tuto tradici navážeme,“ poznamenal Roček.

A pokud vás zajímá, kterou zemi budou žáci lipnické školy poznávat příště, pak vězte, že se dost možná rozhodnou pro Turecko, Španělsko nebo Slovensko.