Jedná se ojedinělý projekt, který zatím v jiných městech kraje Vysočina nefunguje. „Mě osobně oslovil výběr témat,“ nechal se slyšet jeden z účastníků Jaroslav Málek. Annu Čermákovou zase zaujala výuka první pomoci a také kurz sebeobrany.

„Jsem ráda, že se v Chotěboři taková akce pořádá a že se najde někdo, kdo myslí i na ty dříve narozené. Naštěstí se mi nikdy nestalo, že by mě chtěl někdo přepadnout nebo okrást, ale opatrnosti není nazbyt,“ zdůraznila bývalá učitelka. Třetí z účastnic nechtěla sdělit žádné osobní údaje, ale jak zdůraznila, byť nepatří do kategorie starodůchodců nad sedmdesát let, několikrát se jí stalo, že ji chtěl někdo okrást nebo podvést a ona už toho má dost a chce se účinně bránit.

Ředitel městské policie Chotěboř Jiří Novotný je s úvodní hodinou akademie pro seniory poměrně spokojen. „Myslím, že účast odpovídá velikosti města. Při organizování Senior akademie jsme se inspirovali zkušenostmi kolegů z městské policie v Pardubicích a Praze. Na Vysočině zatím takový projekt nikdo nezkoušel a jak jsem slyšel od kolegů z Pardubic, trvalo jim poměrně dlouho, než si tamní senioři našli do akademie cestu. Tudíž dnešní účast je pro mě pozitivní start,“ konstatoval Novotný.

Ohrožení senioři

Jak zdůraznil, jsou senioři v současné společnosti jednou z nejohroženějších sociálních skupin. Stávají se terčem domácího násilí i obětí různých podvodníků a proto je třeba učit je, jak se v takových situacích zachovat, aby jejich újma byla co nejmenší.

Další setkání chotěbořských seniorů se uskuteční příští týden, kdy si prohlédnou služebnu Hasičského záchranného sboru a slkužebnu městské policie, kde se seznámí s činností kamerového systému.

Lekce budou pokračovat například tréninkem paměti, kurzy první pomoci, či lekcí sebeobrany, kterou povede chotěbořský mistr karate-do Rudolf Foršt.
Senioři se naučí i jak bezpečně surfovat po internetu. Veškeré aktivity a učební předměty si senioři zaznamenají do svých žákovských knížek, které dostanou od pořadatele. Akademie bude zahrnovat osmi tematických celků v rozsahu 24 vyučovacích hodin.

Celá výuka na této ojedinělé akademii je zdarma. Projekt finančně podpořil kraj Vysočina.