Například zdravotnické záchranné služby, které nedostaly na vyšší platy pro své kmenové lékaře od vlády žádné peníze, teď řeší, jak navýšit hodinové mzdy u lékařů externích, kteří záchrankám pomáhají zajišťovat nepřetržité služby.

U Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina slouží celkem osmdesát externích lékařů.

Kde vzít na platy

„Od prvního dubna letošního roku jsme navýšili těmto našim externím lékařům mzdy, přidali jsme i našim kmenovým lékařům podle příslušných mzdových tabulek,“ říká ředitelka Vladislava Filová. Jak dodává, vláda sice vydala nařízení, že všichni lékaři mají dostat přidáno, ale konkrétně na zdravotnické záchranné služby ministerstvo zdravotnictví zapomnělo a tak zdravotničtí záchranáři řeší, kde peníze vzít. Buď hradit mzdy lékařům ze svých rozpočtů nebo požádat zřizovatele, tedy kraj.

„Náš rozpočet, ve kterém je zakomponováno i zvýšení mezd, jsme předložili kraji Vysočina, kdy o něm bud jednat rada, to nevíme,“ krčí rameny ředitelka.

Podle lékaře zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Miroslava Havlíka je například v Jihlavě na záchrance šest externích lékařů. „Samozřejmě, že si tito lékaři zjišťují, jaké jsou hodinové sazby na jiných pracovištích ZZS. Na mě konkrétně se nikdo neobrátil s tím, že chce vyšší plat,“ sděluje Havlík, který považuje za nespravedlivé, že na doktory, kteří slouží u záchranek, vláda zapomněla.

Přitom i externisté jsou lékaři, jejich kvalifikace a schopnosti nejsou o nic horší než u jejich kolegů v nemocnicích. Například lékař Vratislav Schüller slouží externě u záchranky v Havlíčkově Brodě. Jak říká, přidáno dostal. „Nemusel jsem o zvýšení hodinové mzdy žádat, bylo mi to nabídnuto už předminulý týden. Každá koruna dobrá,“ konstatuje lékař.

Ale ne všude se zdravotnické záchranné služby vypořádaly s nastalou situací jednoduše.

Ne všude se dohodli

Jen pro srovnání, například v Českých Budějovicích se na vyšších mzdách neshodli a lékaři – externisté budějovické záchranné službě spolupráci odmítli.
„U nás jsme platy hned navýšili a zatím je dáváme ze svého. Jednáme se zřizovatelem, který přislíbil, že nám peníze do rozpočtu přidá. U nás to do konce roku od března dělá asi 6,5 milionu korun,“ informuje ředitel pražské zdravotnické záchranné služby Zdeněk Schwarz a dodává: „Ministerstvo zdravotnictví nás všechny podrazilo a ministr tak ztratil veškerý pozitivní kredit, který měl. Nedodržel slovo chlapa a podvedl ty, kteří za ním stáli v době krize, kterou by bez záchranářů neustál. Je to nejen smutné, ale i trapné a neodpustitelné,“ zdůrazňuje Schwarz.