Areál dílen nabídl početnému davu návštěvníků pestrý program. Příchozí mohli zhlédnout výstavu staré i současné zemědělské techniky, mohli si vyzkoušet couvání s traktorem a přívěsem, přendávání špalků nakladačem nebo nošení závaží na hydraulice na přesnost a také se konala soutěž v jízdě zručnosti.

Den otevřených dveří a výstava zemědělské techniky zaujali také děti ze základních a mateřských škol. „Kde jsou od toho klíče?“ sháněli se žertem kluci u majestátního traktoru. Děti z mateřské školky se zase nechaly vyfotografovat před impozantním kombajnem. „Dědo, kup mi sekačku a kombajn,“ přál si malý Matýsek, kterému se nejvíc líbilo, když mohl sedět v traktoru, který měl jeho děda ve světelských dílnách v opravě.

Vyhlášení opraváři

Světelští opraváři zemědělských strojů patří totiž k vyhlášeným. „Provádíme opravy traktorů a dalších zemědělských strojů, připravíme vozidla na technickou prohlídku, renovujeme hřídele, provádíme navařování, přesoustružení a přebroušení na míru, sváříme hliník, renovujeme součástky, máte tu zkrátka kompletní vybavení i personál, pedagogičtí pracovníci jsou lidé z praxe. Na mezinárodní soutěži ve svařování autogenem, která se konala ve Frýdku–Místku, se náš žák umístil na třetím místě,“ pochlubil se vedoucí učitel odborného výcviku Josef Hoskovec.

Na dni otevřených dveří si dávají sraz i bývalí absolventi učiliště, kteří tak u opékaného prasete mohou zavzpomínat na roky strávené v učilišti. Největší prostor ale patřil soutěžícím.

„Jedná se o regionální soutěž jízdy zručnosti s traktorem a přívěsem, určenou pro žáky zemědělských škol především z kraje Vysočina,“ představil soutěžní klání Josef Hoskovec. Do soutěže se přihlásilo 41 studentů z třinácti škol, o vysoké prestiži svědčí i přihlášky zástupců škol z Tábora, Benešova nebo z Brandýsa nad Labem. „Vítěz postoupí do celostátního kola, které se bude konat 7. září v Kámeni na Pelhřimovsku,“ doplnil Hoskovec.

Natrénovat nestihli

Ze světelského učiliště nastoupili do soutěže čtyři žáci. Domácí soutěžící neměli však na přípravu mnoho času. „Trénovat jsme začali až v pátek, trať jsme totiž předtím zapůjčili pořadatelům podobné soutěže v Bystřici nad Pernštejnem,“ prozradil Hoskovec.

„Jde především o to, aby si studenti zasoutěžili a hlavně, aby se nikomu nestal nějaký úraz,“ popřál na závěr vedoucí učitel odborného výcviku ve Světlé nad Sázavou Josef Hoskovec.

Výsledky

Soutěž studentů zemědělských škol v jízdě zručnosti s traktorem a přívěsem, která se konala ve středu ve Světlé nad Sázavou, zná své vítěze. Na první příčce se s časem 4:38 min stanul Emil Skula z Bystřice nad Pernštejnem, na stříbrném stupínku s časem 5:14 min skončil „domácí“ Josef Antl z pořádající České zemědělské akademie ve Světlé, a bronz patří s časem 5:36 min Janu Lebduškovi, rovněž z domácího týmu. Tito tři vítězové a ještě Milan Kazatel z Třebíče a Petr Hlaváč z Humpolce pojedou 7. září na celostátní kolo soutěže do Kámene na Pelhřimovsku.