Přípravy na tento velký okamžik probíhají v Chotěboři již několik měsíců, prakticky od konce loňského roku.

„V době, kdy budeme oslavy pořádat, bude shodou okolností dokončen i nový autobusový terminál. Chotěboř v té době navštíví hosté z partnerského města v Maďarsku včetně chotěbořských rodáků. Tak se aspoň budeme mít čím chlubit,“ říká tajemník městského úřadu Jiří Fišera. Jak dodává, oslavy takového rozsahu v posledních letech nepamatuje, ovšem jedná se o 680 let existence města, což si zaslouží důstojnou připomínku. Oslavy začnou ve čtvrtek 23 června příjezdem maďarské delegace.

Terminál a křest kroniky

Tím bude odstartována zároveň hlavní oficiální část několikadenního společenského maratónu do kterého se zapojí i místní organizace, spolky, včetně provozovatelů letiště v Dobkově.

„Hlavní slavnostní část oslav se bude konat v sále staré radnice, která prošla nedávno rekonstrukcí. Tam se uskuteční křest třetího dílu knihy Kronika města mapující historii Chotěboře,“ uvádí tajemník Fišera a nezapomíná zdůraznit, že během tohoto večera dojde i k ocenění známých osobností, které buď reprezentují své město na poli kultury a sportu, nebo dělají pro druhé něco navíc ve svém volném čase.

„Inspirovali jsme se maďarským partnerským městem Tissafuredy, kde rovněž oceňují svoje významné občany, nejen ty, co se věnují kultuře nebo sportu, ale třeba i nejlepší školáky nebo nejpilnější studenty. My jsme nominaci na ocenění nejlepších Chotěbořáků již vyhlásili začátkem roku. První návrhy už přicházejí,“ upřesňuje tajemník.

V rámci oslav si budou moci domácí i hosté prohlédnout v Chotěboři například dokončený autobusový terminál. Cena stavby se pohybuje v částce kolem 27 milionů korun, město na ni dostalo vysokou dotaci z Evropské unie.

Kulturní program pro veřejnost bude mít pokračování v sobotu například na letišti v Dobkově. V programu je koncert populárních zpěváků, ukázky letecké akrobacie. Velkolepé oslavy bude podle tajemníka město hradit z rozpočtu, protože se nepodařilo získat žádnou dotaci.

Historie má i své stinné stránky
Za husitských bouří v r.oce 1421 dobyl město táborský kněz Petr Hromádka z Jistebnice a stal se městským hejtmanem do doby, než proti němu vytáhlo panské vojsko. Tehdy došlo k tragedii. Ačkoli se husité vzdali, nebyl jim dovolen odchod z města a na 300 zajatců bylo upáleno ve třech chotěbořských stodolách. Petr Hromádka byl popraven v Chrudimi. Za to se husité pomstili vypálením benediktinského kláštera v blízkém Vilémově.
Zdroj: Město Chotěboř