Prakticky zcela opuštěné a zakonzervované budovy bývalé pobočky České zemědělské akademie u výpadovky z Havlíčkova Brodu směrem na Jihlavu stále zejí prázdnotou. A podle diskuse, kterou v pondělí vpodvečer vedli zástupci kraje Vysočina s veřejností a radními města, bylo zřejmé, že stále nikdo neví, jak s rozlehlými prostorami naložit.

Za své vzaly plány, že by zde mohla fungovat pobočka brněnského Vysokého učení technického, se kterou krajští i městští činitelé ještě před poměrně nedávnou dobou operovali.

„Když bylo jasné, že se zde zemědělka zruší, zdálo se nám to jako vhodné řešení. Mohl zde vzniknout pěkný vysokoškolský kampus, bohužel tato myšlenka prozatím utichla,“ zamyslel se radní Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Co se tedy bude s několikahektarovým areálem dít?

To v současnosti zřejmě opravdu nikdo neví. Na pondělním jednání padlo několik nápadů, které by bylo možné uvést v život, žádný z nich však prozatím není aktuální. Ať už zřízení pobočky či depozitářů Muzea Vysočiny, jehož zřizovatelem je kraj, nebo třeba sociální zařízení pro seniory, či postižené. K takovému účelu by bývalá zemědělka skýtala vhodnou polohu na okraji zástavby. To by nevadilo zřejmě ani v případě zřízení depozitářů muzea, naopak okrajová část mimo centrum města by prý zřejmě nedokázala přivábit turisty na prezentaci sbírek či výstav.

Tréninkový areál?

„Co s bývalou zemědělkou, to zatím opravdu nevíme. Uvažovali jsme například i o jakémsi krajském sportovním tréninkovém středisku mládeže. Jsou zde ubytovací, či vyučovací prostory a Havlíčkův Brod v podstatě nabízí všechno další potřebné sportovní zázemí,“ uvedl v pondělí náměstek hejtmana kraje, Libor Joukl. Takový nápad se celkem zalíbil třeba i radnímu Honzárkovi. „To byl celkem zajímavý podnět,“ uvedl brodský činitel.

Kraj každopádně požádal město o změnu v územním plánu. Laicky řečeno, aby mohl areál sloužit i jiným, než školním potřebám. „Toto stanovisko jsme ovšem ještě nevydali. Vše je totiž třeba řádně prodiskutovat mezi zastupiteli i s projektantem. Každopádně však uvítáme jakýkoliv dobrý nápad, který by bylo možno využít,“ uzavřel Honzárek.