„Přicházejí stále více mladí lidé a maminky s dětmi, což je dobře,“ konstatuje lékařka. „Evropský den melanomu se v ČR koná každoročně a nemocnice Havlíčkův Brod se pravidelně zapojuje,“ informuje mluvčí nemocnice Petra Černo. Hlavní náplní Evropského dne melanomu je nabídnout pacientům bezplatné vyšetření pigmentových znamének a zvýšit pravděpodobnost záchytu případných maligních melanomů. (Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Jedná se o nebezpečný typ kožního nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat.)
„Akce Evropský den melanomu vznikla, aby upozornila na rizika této choroby,“ připomíná mluvčí nemocnice. Podle lékařky Petry Škurlové maligní melanom zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů. Jeho výskyt se zvyšuje zejména u mladých lidí, nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10-29 let. Nicméně je nejsnáze zjistitelným nádorem. V ČR na melanom ročně zemře asi 200 osob. „Melanom představuje riziko pro každého,“ zdůrazňuje lékařka. Nebezpečí se zvyšuje v případě, že pacient je například je světlý kožní fototyp se světlou kůží, má světlé oči a vlasy. „Určitou roli hraje i genetika. Třeba veliké množství mateřských znamének i pih, které předcházejí výskytu kožních nádorů u sebe anebo u rodinných příslušníků,“ uvádí lékařka Škurlová další z rizikových faktorů.
Pozor na tropy i solária
Výskyt kožního melanomu hrozí i lidem, kteří utrpěli závažné i opakované spálení především před 15. rokem života, rovněž lidem dlouhodobě pobývajícím v blízkosti rovníku ale i těm kteří holdují umělému opalování v soláriích.„Ochrana před slunečním zářením je nejúčinnější prevencí. Je nutné chránit před sluncem hlavně malé děti,“ připomíná lékařka.
To znamená nanášet každé dvě hodiny krém s vysokým ochranným faktorem. Používat tričko a klobouk. Děti do 3 let by se slunci neměli vystavovat vůbec. Slunění je rizikové mezi 11. a 16 hodinou. Přes sluncem je třeba se chránit i tehdy, když je pod mrakem, protože mraky propouští více než 90procent UV záření.
Vyskytnou-li se na kůži nové pigmentové léze (skvrny), mateřského znaménka, které rychle mění charakter - barvu,velikost. Pravidelně kontrolujte mateřská znaménka a jakékoliv podezřelé změny a projevy konzultujte s dermatologem. Jedenkrát ročně je vhodné navštívit kožního lékaře a nechat si vyšetřit pigmentové změny nejlépe speciálním dermatoskopem.