Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřkolky už zase válcují lesy

Štoky - V okolí Štoků jezdí stále více těchto strojů. Devastují lokality Vysoká a Antonínův Důl.

12.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Motosport Chýnov

Majitelé a správci lesů jsou opět v pohotovosti. S nástupem jara se totiž do přírody vrátili čtyřkolkáři. A s nimi mnohdy bezohlednost a agresivita.

„Vysoká a v Jihlavě Antonínův Důl. To jsou lokality, ve kterých se v poslední době se stopami bezohledné jízdy čtyřkolkářů setkáváme velice často,“ konstatoval Milan Fíla, ředitel Lesního družstva ve Štokách. To hospodaří na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. „Řidiči čtyřkolek nerespektují žádná pravidla ani zákony. Vjíždějí do lesů, objíždějí závory a svévolně se pohybují mimo lesní cesty. Na pokyny lesní nebo myslivecké stráže většinou nereagují. Řidičů, které se strážím podaří zastavit, popřípadě i legitimovat, opravdu mnoho není,“ pokračoval Fíla.

Počty čtyřkolkářů, kteří v okolí Štoků jezdí po lesích, se zvyšuje. Podle Fíly za tím stojí dovoz levných čtyřkolek z Číny i rostoucí počet půjčoven. „Setkáváme se i s tím, že čtyřkolkáři jezdí ve skupinkách. A překvapilo nás, že je mezi nimi velký počet mužů středního a vyššího produktivního věku. Rozšířená představa, že čtyřkolky jsou doménou jen mladých, tak vzala, alespoň podle našich poznatků, za své,“ poznamenal Fíla. Na otázku, jestli zkoušeli angažovat ve věci potírání svévole čtyřkolkářů policii, odpověděl upřímně, že ne. „V tomto směru jsem velký pesimista. A to i vzhledem ke stavu, v jakém česká policie, zejména po stránce ekonomické, v současné době je,“ připustil Fíla.

Povinná registrace
Situace se ale podle něho řešit dá. Legislativou, osvětou, ale také nákupem pozemků. „Považuji za nutné, aby všechny čtyřkolky podléhaly povinné registraci a musely být opatřeny registračními značkami. Anonymita musí zmizet. Dále je nezbytné, aby legislativci přesně vymezili i pojem lesní cesta,“ řekl Fíla.

„Svou roli musí sehrát také výchova a vzdělávání. Zapomenout nesmíme ani na možné nákupy pozemků majiteli čtyřkolek. V klidu si mohou přece jezdit po svém,“ dodal Fíla.

Právě touto cestou se vydal například Milan Janáček, majitel hotelu Sázava na žďársko-brodském pomezí.
„Všechny čtyřkolky, které zájemcům půjčujeme, jsou opatřené registračními značkami. Kromě toho máme i vlastní trať,“ řekl Janáček.

Někteří majitelé své čtyřkolky skutečně zaregistrovány mají. Záleží na tom, jak je na příslušném úřadě přihlásí.
„Pokud čtyřkolku označí jako pracovní stroj, dostanou registrační značku a řidiči s ní mohou jezdit i po silnicích. Samozřejmě s příslušně omezenou rychlostí,“ vysvětlil vedoucí havlíčkobrodského dopravního inspektorátu David Hospodka. „Čtyřkolku mohou zaregistrovat i jako motocykl. V tom případě ale musejí kromě odpovídajícího řidičského oprávnění používat i helmu. V případě, že majitel čtyřkolku nezaregistruje, registrační značku nedostane a řidič se strojem nesmí, pod zákonnou sankcí, jezdit po pozemních komunikacích,“ uvedl Hospodka.

Ladislav Záruba, redaktor Českých motocyklových novin, chápe stanoviska lesníků, myslivců, ale i čtyřkolkářů a jezdců na jednostopých terénních strojích.

Chybí zázemí
„Mezi deseti majiteli čtyřkolek se vždycky najdou dva raplové, kteří nerespektují žádná pravidla. Nechtějí se nikomu a ničemu podřizovat. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že čtyřkolkáři u nás nemají prakticky žádné podmínky,“ připomněl Záruba. „Každoročně se počet prodaných čtyřkolek u nás zvýší o zhruba pětadvacet procent. Za každou čtyřkolku inkasuje stát clo a daň z přidané hodnoty. A to rozhodně nejsou malé peníze, vezmeme-li v úvahu, že některé stroje stojí i hodně přes sto tisíc korun. A zpátky nedává čtyřkolkářům nic. Nemají zázemí, tratě, prostory. I proto možná jezdí i tam, kde nemají,“ uzavřel Záruba.

Autor: Jaromír Kulhánek

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení