Tedy kromě těch, kteří nečekali, až se konec školního roku přiblíží ještě víc a už školním lavicím dali krátké sbohem. „Školní výlet už plánujeme, pravděpodobně se podíváme do Polné na akci Z pohádky do pohádky, která slibuje pohádkový program pro děti. Školku a základní školu navštěvuje dohromady třicet dětí, takže můžeme nabídnout pár míst v autobuse také maminkám,“ popisoval, co čeká drobotinu z Krásné Hory ředitel zdejší mateřské a základní školy Petr Okurka.

Tuto základní školu navštěvují jen žáci do čtvrté třídy, i s nimi se ale dá leccos podniknout. „Jednou jsme byli přes víkend v outdoorovém středisku. Většinou tam jezdí starší děti, ale přizpůsobili nám program tak, že děti byly nadšené. Moc se líbil také výlet za kuriozitami do Pelhřimova. Chodí nám hodně nabídek, kam bychom mohli jet. Vybíráme si buď z nich, a nebo podle z tipů, o kterých se někdo dozvěděl,“ popisuje ředitel Okurka.

Během roku míří malí školáci na výlety a exkurze do Prahy nebo do Jihlavy. Například lákadla jihlavská zoo dovedou malé zlobily spolehlivě zabavit. Nejdříve si prohlédnout zvířata a potom se jde dovádět do dětského koutku.

Průvodci na zámku

Školáci ve Štokách se na začátku června zase mění v průvodce. Vybraní žáci si totiž mohou vyzkoušet provázení turistů na zámku Jemniště. „Žáci se naučí texty, hradní pán si je pak vyzkouší. Oblečení do historických kostýmů se potom starají o návštěvníky zámku,“ představil neobvyklé vyžití pro školáky ředitel štocké základní školy Petr Jakeš.

Zkrátka ale nepřijdou ani ti, na které se nedostane průvodcovské místo. Letos se mohli podívat do dolů v Kutné Hoře. Vzhledem k tomu, jak nízké a úzké jsou tamní štoly, to prý byla opravdu adrenalinová exkurse.

Někdo nejezdí

„Na výlety u nás jezdí spíše menší děti, některé třídy letos vůbec nepojedou. U větších dětí jsme omezili počet dnů na dva, je to kvůli bezpečnosti, aby je učitelé zvládli uhlídat. Vždy s nimi jedou dva vyučující. Žáci prvního stupně čekají vzdělávací výlety. Žáci druhého stupně dávají přednost pobytům v přírodě, které jsou doplněny exkurzemi. Cílem těchto výletů je utužení třídního kolektivu, aby se žáci mezi sebou lépe poznali i v jiných situacích, než jen ve školní třídě,“ informovala ředitelka chotěbořské základní školy v Buttulově ulici Zdenka Kőnigsmarková.

Na tom, kam se pojede, se tamní žáci domlouvají se svými třídními učiteli. Žádné velké cesty po republice ale většinou nepodnikají, protože ne všichni rodiče by takový nákladný výlet uvítali.

Žáci si proto většinou vystačí s dostupnými krásami Vysočiny. Do Prahy nebo Brna se podívají během školního roku, kdy pro ně škola připravuje exkurse s nabitým programem.

„Naši žáci jezdí na maximálně dvoudenní výlety, které jsou plánovány s ohledem na stáří dětí. Starší děti si většinou vybírají výlety spojené s turistikou. Některé třídy zamíří za Žďár nebo za Nové město, kde jsou areály, které kromě ubytování nabízejí také třeba lanová centra,“ komentoval výlety na konci školního roku ředitel přibyslavské základní školy Luděk Ježek.

Také zde při plánování výletů přihlížejí k jejich ceně. I přesto se stává, že se některé děti nemohou zúčastnit, protože jejich rodiče si takový výdaj nemohou dovolit.

Zuzana Klementová