Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice nemá lůžka paliativní péče ani hospic

Havlíčkův Brod - Specializované zařízení pro umírající na Havlíčkobrodsku prozatím nikde neexistuje.

28.5.2011
SDÍLEJ:

Místo pro důstojné umírání - hospic. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Adolf Horsinka

Nemocnice v Jihlavě otevřela nedávno, a to jako jediná v kraji a v republice vůbec, specializované oddělení paliativní péče zaměřené i na nemocné v konečné fázi života. Na Havlíčkobrodsku takovou službu nyní žádné zdravotnické zařízení neposkytuje.
„Nemocnice nemá lůžka paliativní péče. Takový pacient, pokud je potřebná péče lékaře, leží na příslušném oddělení,“ řekla mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.

V případě, že zdravotníci mohou pacienta někam předat, odešlou ho do domácího ošetřování, kde mu pak může být poskytnuta charitativní paliativní péče. Podle mluvčí Černo je iniciátorkou této péče o umírající pacienty lékařka Magdalena Chvílová-Weberová z dětského oddělení.
Tato lékařka zaštiťuje i hos〜picová lůžka, která by měla v nemocnici vzniknout v budově bývalé chirurgie. Nyní zatím slouží tento objekt jako domov důchodců. „Případné pacienty v paliativním stadiu předáváme do kamenných hospiců. Vytvoření specializovaného oddělení paliativní péče v naší nemocnici prozatím neplánujeme,“ upřesnila mluvčí.

Domov pro seniory v areálu brodské nemocnice by měl koncem letošního, nebo počátkem příštího roku převzít Domov pro seniory U Panských.
Ředitelka Hana Hlaváčková by proto uvítala, kdyby v objektu mohla hospicová lůžka vzniknout. „Věkový průměr našich klientů je více než osmdesát let, jejich zdravotní stav se zhoršuje a někteří z nich se už neobejdou bez celodenní pomoci,“ uvedla.
Obyvatelé domovů pro seniory umírají buď ve zdravotnickém zařízení, léčebnách dlouhodobě nemocných nebo v některých případech přímo v domově.

Podle Lukáše Kudrny, který pracuje jako asistent pro hospicové občanské sdružení Cesta domů, si devadesát procent nemocných přeje zemřít nikoliv ve zdravotnickém zařízení, ale doma mezi svými blízkými. Ne vždy je mu dána ta možnost. „My provozujeme mobilní hospic. Docházíme do rodin, které nechtějí svého umírajícího příbuzného odložit,“ řekl Kudrna.
„Tato práce mi připadá mnohem smysluplnější, než sedět v kanceláři u počítače. Myslím si, že téma smrti a důstojného umírání dosud bylo a je opomíjené, přitom je zbytečné se jej bát. Jednou se mu nevyhne nikdo z nás,“ konstatoval Kudrna.

V Havlíčkově Brodě nabízí domácí hospicovou péči hlavně oblastní Charita.
Domácí hospicová péče umožňuje trávit poslední dny a týdny života nemocného v domácím prostředí.
Vychází z přání a potřeb nemocného a jeho rodiny. Domácí hospicové péče v sobě kombinuje péči ošetřovatelskou a lékařskou s pomocí v oblasti sociálně-právní, psychologické či duchovní. Nabízí všestrannou účinnou oporu příbuzným a přátelům umírajících a pomáhá jim zvládat jejich zármutek i po smrti blízkého člověka.

V rámci domácí hospicové péče nabízí Charita po úmrtí nemocného pomoc při zajištění pietního odvozu těla, dále konkrétní pomoc pozůstalým v následných problémech spojených s právními úkony a problémy v sociální oblasti.
Podle informací zveřejněných na webových stránkách sdružení Umění doprovázet je v České republice v současné době třináct hospiců. Z toho dva v Jihomoravském kraji, konkrétně v Brně a Rajhradu u Brna, jeden v kraji Pardubickém, a to v Chrudimi.
Kolébkou hospicového hnutí je Velká Británie, kde paní Cecily Saunders již v 60. letech minulého století založila první moderní hospic.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení