Doufaly, že tak ušetří na výdajích za vytápění, jenže ministerští úředníci program zrušili pro nedostatek peněz. Žadatelům teď nezbývá, než se plánovaných rekonstrukcí vzdát úplně nebo sáhnout do vlastní pokladny.

„Já se už dneska nedivím ničemu,“ vrtí hlavou místostarosta Ledče nad Sázavou Jaroslav Doležal. Město Ledeč chtělo za pomoci dotací z programu opravit zchátralou budovu mateřské školy.

„Investice činila tuším asi šest milionů, přesně na korunu to nevím. Naše spoluúčast měla být něco kolem dvou milionů,“ upřesňuje místostarosta.

Informace, že program Zelená úsporám končí, je pro město Ledeč trpkým rozčarováním. „Co budeme dělat dál? Když peníze nejsou, opravovat se nemůže, ale mateřská škola je v takovém stavu, že to nějak řešit musíme. Okna nebyla vyměněna celá léta, hrozí že vypadnou. Tak nezbude než sáhnout do rezerv nebo si na opravy půjčit,“ konstatuje místostarosta Doležal.

Musejí sáhnout do pokladny

O smutné skutečnosti, že ministerští úředníci program Zelená úsporám ukončili, se navíc města a obce někdy dozvídají takříkajíc z druhé ruky.

Také město Světlá nad Sázavou chtělo podle starosty Jana Tourka opravit budovu mateřské školy a teď zjišťuje, že to nebude jen tak.
„Žádali jsme o dotace a teď se dozvídáme, že program skončil,“ diví se starosta Tourek.

Podle vedoucí odboru majetku a investic města Světlá nad Sázavou, Vladimíry Krajanské, je budova mateřské školy ve špatném technickém stavu a opravy potřebuje. Nejhorší podle Krajanské je, že městské samosprávě chybějí jasné informace, co bude dál.

„Jednou se dozvídáme, že peníze na program Zelená úsporám nejsou, pak zase slyšíme, že by nějaké možnosti být měly. Jak to dopadne, nikdo neví,“ povzdechne si Krajanská.

Peníze za projekty jsou pryč

Jak upřesňuje Lenka Marešová z odboru majetku a investic města Světlá, měla rekonstrukce místní mateřské školy stát zhruba 7,3 milionu korun, přitom finanční spoluúčast města činila asi 4,5 milionu.

Město Světlá nad Sázavou přijde nejen o možnost získat dotaci, ale musí se rozloučit i s penězi, které vložilo do specializovaného projektu.
„Běžný stavební projekt sice také něco stojí, ale i když se stavba neuskuteční, projekt vám zůstane a můžete ho použít dál. Ovšem pro program Zelená úsporám je třeba oslovit specializovanou firmu, která vám spočítá tepelné úspory a podle toho vytvoří projekt. Pokud ale program skončí, peníze vložené do projektu jsou definitivně pryč a nikdo vám je nevrátí a projekt je na nic,“ vysvětluje Marešová.

Podle vedoucí Ekoinfocentra Jihlava Jany Kotoučkové vyplatil Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) během uplynulého měsíce přibližně 4,5 tisícům žadatelů z programu zelená úsporám miliardu korun. Jak potvrdila Deníku pověřená ředitelka SFŽP, Radka Bučilová, je proplácení dalších peněz za limitem možností.

Tak se například město Chotěboř bude muset zřejmě rozloučit s vidinou zateplení městských bytů.

Podle tajemníka Jiřího Fišery si město na finanční spoluúčast už připravilo finance. Podle vedoucí oddělení správy majetku města Chotěboř, Růženy Sommerové mělo jít o dvě bytové jednotky.

Město Chotěboř neobdrželo od ministerských úředníků žádnou oficiální informaci jaká je situace ohledně dotací z programu Zelená úsporám. Problematikou zateplení městských bytů se zabývala především organizace Tepelné a realitní služby města Chotěboř, ve spolupráci s ní pak bude město Chotěboř i řešit co se zateplením bytů dál.

Na úpravy a zateplení objektu školní jídelny žádalo o dotace z programu Zelená úsporám rovněž město Ždírec nad Doubravou. „Na úpravy objektu školní jídelny jsme žádali dotaci dvakrát. Podruhé nám byla dotace přislíbena, ale program skončil. Zateplení mělo stát asi dva miliony z toho dotace činila si 50 procent. Zatím vyčkáme, co bude dál,“ říká ždírecký starosta Jan Martinec. Jak dodává, město má v současné době úplně jiné starosti. Zatepluje totiž ještě budovu základní a mateřské školy. Na tuto nákladnou akci si město vzalo půjčku. Školní jídelna tedy přijde na řadu později, ale letos to určitě nebude.

Miliardy korun?

Ministerstvo životního prostředí chce podle informací Deníku obcím nahradit peníze o něž přišli ukončením programu Zelená úsporám.
V operačním programu Životní prostředí by měly mít údajně samosprávy na zateplení veřejných budov miliardy korun.