Cestovní lékárnička řádně vybavená úměrně podmínkám, ve kterých budeme pobývat. Ta by při cestě na dovolenou neměla chybět ve výbavě žádného turisty, stejně jako speciální očkování nebo zdravotní pojištění. „Samozřejmě vybavení cestovní lékárničky se bude poněkud lišit podle toho, jestli cestujeme do tropických oblastí nebo k domácím rybníkům.

Všude nás ale může dostihnout nachlazení, alergie, kůže spálená od sluníčka, nevolnost v dopravním prostředku, úžeh, úpal, střevní potíže nebo zánět spojivek,“ varuje Tereza Marková z agentury Focus agency, která se kromě jiného zaměřuje i na cestovní ruch. „Já jsem s sebou na cestách nikdy neměla speciální lékárničku, snad jen nějaké prášky na bolest nebo proti průjmu a nikdy se mi nic nestalo,“ vrtí hlavou paní Věra z Havlíčkobrodska.

Měli případ malárie

Jenže takový postoj občas přivádí některé cestovatele až na infekční oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zvlášť, pokud se vydali na výlet do zemí s nízkým hygienickým standardem a ještě navíc zanedbali preventivní očkování.

„Je pravda, že do tropických oblastí se necestuje jenom v létě, ale prakticky celý rok. Musím ale konstatovat, že pacienti se postupně stávají informovanější a zvyšuje se jejich zájem o preventivní očkování,“ říká primář infekčního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Jiří Kubát.

Na tomto oddělení se občas objeví případy průjmů, respirační problémy, či zažívací potíže. Zhruba před dvěma lety zdravotníci zaregistrovali i případ malárie. Při cestě do některých exotických zemí bohužel jen cestovní lékárnička nestačí. Preventivní očkování je jedinou spolehlivou ochranou.
V havlíčkobrodské nemocnici k těmto účelům slouží ambulance cestovní medicíny a očkování.

V ambulanci poradí

Ambulance poskytuje komplexní poradenství před cestou do zahraničí, zejména tropů. Klientům poskytuje vyšetření před cestou, doporučí vhodné očkování a preventivní opatření proti malárii. Provádí očkování všemi na trhu dostupnými vakcínami. Podle Michaely Hajtmanové z cestovní kanceláře M Tour záleží na tom, kam a do jakých destinací turisté cestují. Zda se jedná o pobytový zájezd nebo cestu za poznáním.

„Ve známých turistických destinacích určených výhradně k pobytové rekreaci jsou rizika nákaz různými infekčními chorobami velmi nízká. Jinak je to u poznávacích zájezdů, tam by měl turista s nějakým rizikem počítat. A je pravda, že zájemci o exotické výlety se ptají na možná zdravotní rizika, navíc máme k dispozici informační letáčky, kde se turista dozví, jaké očkování by měl podstoupit a jaká zdravotní rizika mu hrozí,“ informuje Hajtmanová.
K základnímu vybavení turisty před cestou do zahraničí by mělo patřit i zdravotní pojištění. Bez něho je úraz nebo onemocnění v zahraničí dvojnásobným rizikem.

Pojištění se vyplatí

Zdravotní péče v cizině je někdy velmi drahá. „Musím konstatovat, že klienti na Vysočině patří k těm ukázněným, kteří zdravotní pojištění před cestou do zahraničí nepodceňují. Vědí, že se jim vyplatí,“ říká ředitel krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Kořínek.

Podle jeho informací nemusela VZP na Vysočině v poslední době řešit žádné závažné pojistné události, například zajištění repatriace klienta do vlasti. „Nicméně by si měl každý před cestou poznamenat a mít po ruce telefonní číslo na naši asistenční službu, která v případě nouze zajistí vše potřebné,“ upozorňuje ředitel Kořínek.

Klient, který se přichází před cestou do zahraničí do VZP pojistit, dostane navíc od pojišťovny speciální brožuru s metodickými pokyny, kde se dozví všechny další potřebné informace.

Doporučený obsah lékárničky:
tlakový obvaz, obinadla, leukoplast odolná proti vodě, náplasti, vlhčené ubrousky napuštěné antiseptickým roztokem, teploměr, spínací špendlíky, nůžky, pinzeta, žiletka, antiseptikum, elastické obinadlo a dezinfekce pro ošetření drobných poranění, do lékárničky nebo k dokladům je třeba vložit seznam důležitých telefonních čísel zdravotnických zařízení regionu, v němž budete dovolenou trávit.
Zdroj: Focus agency