Zastavením dopravy tak odbory protestují proti vládním reformám.

Centrum regionální osobní dopravy Českých drah na Vysočině začalo s přípravami na pondělní stávku hned po jejím vyhlášení dopravními odbory. „Pokud stávka začne ve tři hodiny ráno a skončí ve čtyři odpoledne, tak nevypravíme odhadem 270 až 300 osobních a spěšných vlaků. Takový počet nelze nahradit autobusy,“ řekla Lenka Horáková z centra osobní dopravy ČD na Vysočině. „A nahrazovat nebudeme ani žádné vybrané spoje, v tomto množství to není reálné,“ podotkla.

České dráhy denně za čtyřiadvacet hodin v kraji zajišťují vypravení 360 vlaků. „Je třeba počítat s tím, že obnovení dopravy po ukončení takto rozsáhlé stávky nebude jednoduché, že někde může ještě nějakou dobu trvat než vlaky vyjedou,“ doplnila Horáková.

Autobusy pojedou

Naproti tomu v silniční dopravě se protest proti vládě projeví pouze symbolickým vyjádřením podpory stávkujícím. „Ohledně stávky jsme dostali instrukce pozdě, obrazně řečeno za pět minut dvanáct. Většina řidičů je v terénu. O víkendu mají volno, proto se nám nepodaří dát zaměstnance dohromady a ke stávce se připojit aktivně,“ vysvětlil v pátek Karel Brandstein předseda odborového svazu společnosti Veolia Transport, která na Vysočině zajišťuje dopravu především na Havlíčkobrodsku.

Ani na Žďársku by se autobusová doprava neměla zastavit. „Pondělní stávky se aktivně účastnit nebudeme,“ uvedl Pavel Kupka, předseda odborového svazu dopravy žďárské společnosti Zdar. „Odboráři akci podpoří jen symbolicky, a to vylepením letáků v autobusech,“ uvedla Jaroslava Zichová, odborná referentka Zdaru.

Stejně tak se autobusů v obvyklých časech dočkají lidé na Jihlavsku, Třebíčsku a Pelhřimovsku. „Naše autobusy budou jezdit stejně jako každé pondělí. Budou jezdit přesně podle jízdních řádů. Komunikovali jsme se všemi předáky odborových svazů a zjistili jsme, že žádný ze svazů se do stávky aktivně nezapojí,“ uvedl mluvčí Icom transportu Petr Palovčík.

Podle jízdních řádů

Co se týká cestování po městě, neměly by žádné komplikace nastat ani v této oblasti. Například podle vyjádření ředitele Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) Josefa Vilíma se stávka hromadné dopravy v krajském městě Vysočiny příliš nedotkne. „Dopravní podnik se zapojí jen symbolicky, to znamená, že sto procent spojů bude jezdit dle platného dopravního řádu,“ doplnil ředitel DPMJ.

Odboráři plánují pouze vylepování plakátů na trolejbusy a autobusy podobně jako třeba v Ústí nad Labem či Hradci Králové. Doprava se ale úplně zastaví v Praze.

reportéři Deníku