Jablkem sváru se stal hlavně zatím nevyužitý kiosek v horní části náměstí.

„Když se podíváme, jak vypadalo náměstí před dvěma lety, byla to neuspořádaná směs dlažeb, tekla tu voda a trasy pro pěší byly zmateně uspořádané. Bylo by hodně špatné, kdybychom neviděli, jak výrazně se náměstí zlepšilo,“ vyjádřil se k diskusi, která se na toto téma rozproudila na pondělním zasedání brodských zastupitelů radní Libor Honzárek.

Nebezpečné obrubníky

Za jediný bod, který je na náměstí nyní nutné dořešit, považuje vystupující obrubníky oddělující prostor pro parkování a chodníky, přes které často klopýtají chodci. „Je ale fakt, že zranění se vyskytla i předtím, kvůli vyviklané zámkové dlažbě. Budeme se tím zabývat,“ řekl Honzárek.

Zdůraznil, že revitalizované náměstí se těší zájmu odborné veřejnosti, a že by se mohlo stát vzorem pro podobné úpravy v dalších městech.

Místní ale mají k náměstí další připomínky. „Myslím, že se architekt při prosazování návrhu oháněl tvrzením, že je potřeba, aby vynikla krása barokních a renesančních domů. Kvůli zastávce nelze vyfotit mariánský sloup s kostelem Nanebevzetí panny Marie v jednom záběru. Také nevím, proč máme pódium zapytlováno. Asi aby radní neviděli nápis na Hnátově kose a připomněla se bramborářská tradice,“ okomentoval podobu náměstí Štěpán Podešť z Havlíčkova Brodu.

I tolik debatovaný kiosek má své odpůrce ale i příznivce. „V neděli odpoledne jsem tu potkal několik lidí až z Vrchlabí, kteří se sem přijeli podívat přímo na kiosek, protože se dočetli, jak je prezentován v odborných článcích a byli z něj nadšení,“ postavil se Honzárek za stavbu, která podle něj reprezentuje soudobou strohou světovou architekturu, která má díky svému kvalitnímu provedení právo být i na takovém historickém náměstí. Radní doufá, že místní vezmou stánek na milost, až bude osazen nábytkem a slunečníky a začne fungovat. Pokud by si na něj nezvykli, je ve hře i varianta, že z náměstí prostě zmizí.

Pronájem kiosku

Zaznívají ale i jiné názory. „Co se týče kiosku, jsem spokojen, neboť se nemusím v noci budit strachy, že by to mohlo být ještě horší. Doufám jen, že hosté budou fasovat bažanty, aby nemuseli znečisťovat čerstvě vysázené stromy. Sám kiosek, který působí jako výměníková stanice tranzitního plynovodu, splňuje veškerá kriteria ošklivosti, hulvátsví a arogance na krásném náměstí,“ okomentoval novostavbu Podešť.

Diskutovaným bodem je také výběrové řízení na provozovatele. V době přípravy revitalizace náměstí totiž hygienici schválili jeho umístění a provozování. Vítěz se ale dozvěděl, že musí pro zákazníky zajistit sociální zázemí do vzdálenosti pětasedmdesát metrů. Protože to nebylo v jeho silách, bylo vypsáno nové řízení, které vyhrál pivovar Rebel. Logicky, byl totiž jediným zájemcem.

„Nájemní smlouvu budeme teprve podepisovat. Podle ní začne pronájem dvacátého června. Nevím, jestli už od tohoto data bude kiosek v provozu, určitě ale bude fungovat 25. června, kdy budeme pořádat pivní slavnosti,“ řekla za brodský pivovar jeho prokuristka Jana Ambrožová.

Návštěvníci by ale měli pamatovat na městskou vyhlášku, která stanovuje pravidla požívání alkoholu ve veřejných prostorech. Pokud by své pivo popíjeli jinde, než v ohrazeném prostoru kiosku, mohlo by se stát, že si na ně posvítí strážci pořádku. „Kvůli tomu tam ale strážníky posílat nebudeme,“ uklidňoval veřejnost brodský místostarosta Ivan Kuželka.

Zrekonstruované Havlíčkovo náměstí bude slavnostně otevřeno v pátek 24. června.

Zuzana Klementová