„Dá se říci, že veřejně prospěšné práce, kdy se snažíme motivovat jak uchazeče, tak vedení měst a obcí, aby dlouhodobě nezaměstnaným dali šanci, jsou pro úřad práce prioritou,“ říká ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil.

Hlavní motivací pro městské a obecní úřady jsou peníze. Úřad totiž městům a obcím, které se rozhodnou nabízet veřejně prospěšné práce, platí mzdy těchto zaměstnanců.

Podle ředitele úřadu práce je největší zájem o VPP především v letních měsících, kdy se dlouhodobě nezaměstnaní starají o úklid veřejných prostranství a provádějí drobnou údržbu obecního majetku.

Zvláštní kritéria

„Výběr zaměstnanců na VPP má ale svoje kritéria. Najít vhodného uchazeče není jednoduché. Podmínkou není jen dlouhodobá nezaměstnanost, ale také schopnost samostatně pracovat bez dozoru, spolehlivost, v neposlední řadě i zdravotní stav. V případě, kdy má dlouhodobě nezaměstnaný zacházet s některými pracovními stroji, je nutná určitá zručnost,“ připomíná ředitel Kouřil.

Vlastimil z Havlíčkobrodska už překročil padesátku. Původní profesí sklář spadl do kategorie dlouhodobě nezaměstnaných. V rámci veřejně prospěšných prací získal zaměstnání u technických služeb. „Vůbec mi to nevadí a nestydím se za to. Jsem ochotný dělat cokoliv, s ohledem na věk si nemohu moc vybírat,“ konstatuje.

Jenže veřejně prospěšné práce může nezaměstnaný vykonávat jen určitou dobu. „Nedávno jsem u technických služeb skončil a dozvěděl jsem se, že musím čekat až několik let, abych dostal šanci znova. Mrzí mě to, žádné práce se nebojím, u technických služeb jsem si zvykl a byl jsem tam spokojený,“ povzdechne si muž, který je, stejně jako desítky dalších, evidován na úřadu práce.

Nabírání zaměstnanců na veřejně prospěšné práce má podle ředitele Martina Kouřila bohužel i další specifika. A jedno z nich je, že VPP nemůže nezaměstnaný vykonávat nepřetržitě. „Jde o to, aby například ve městech, kde je uchazečů hodně, dostali šanci všichni, byť jen po určitou dobu. Jiná situace je v obcích, kde je například jen jeden schopný uchazeč a starosta je s jeho prací spokojený. V takových případech je určitá dohoda možná,“ vysvětluje ředitel úřadu práce.

Pro městys Vilémov pracují tři nezaměstnaní. Zajišťují hlavně sečení a pak také úklidové práce a drobné opravy. Dva z nich měli vypomáhat až do konce října, nyní to ale vypadá, že možná budou muset skončit už na konci srpna.

„Pokud bychom měli za jednoho člověka platit patnáct tisíc korun měsíčně, byla by to pro obec znatelná finanční zátěž. Při třech lidech by to bylo za ty dva měsíce devadesát tisíc korun. Teď máme přislíbeno prodloužení až do října, ale jak to dopadne, se dozvíme koncem června. Je to nepříjemné i pro ty lidi, kteří jsou v nejistotě, protože počítali, že přes léto budou mít zajištěnou práci,“ řekl starosta Vilémova Jiří Lebeda.

Mezi obce na Havlíčkobrodsku, které využívají veřejně prospěšných prací, patří také město Golčův Jeníkov. „Přes léto zaměstnáme až šest nezaměstnaných, na zimu méně. Každý rok nám přidělí někoho jiného, teď jsou to hlavně lidé před důchodem a mladí, kteří nenašli práci. Pokud na ně úřad práce nebude moci přispívat, je otázkou, co bude dál. Možná bychom si mohli nechat jednoho nebo dva pracovníky natrvalo,“ okomentoval situaci starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký.

Přijímat už nebudou

Jinou cestou chtějí do budoucna jít v Havlíčkově Brodě. Protože podle mluvčí radnice Aleny Doležalové vhodné programy z úřadu práce v podstatě skončí, nové příležitosti od města nezaměstnaní zřejmě nedostanou.

„Nyní končí smlouva ženě, která vykonávala odbornou práci . Bylo pro ni vytvořeno účelové místo, ale úřad práce už však jejich vznik nepodporuje. Takže nové příležitosti u nás bohužel nezaměstnaní takto nedostanou. Zaměstnáváme i jednu ženu na úklid na čtyři měsíce a déle úřad práce opět nebude přispívat. Touto cestou ale již dále nepůjdeme. Program bude asi nějak pokračovat, ale veřejně prospěšné práce pro nás organizují Technické služby, a ty budou také zaměstnavatelem. Od listopadu už nebudeme brát žádného nezaměstnaného, neboť vhodné programy vlastně končí,“ konstatovala Doležalová.

reportéři Deníku