Není proto divu, že zájem o ni stoupá, říká Anna Šauerová z informačního centra v Přibyslavi, kde už začala turistická sezóna.

Informační centrum v Přibyslavi vzniklo koncem 90. let, podle Šauerové ho „domácí“ považovali nejdřív za poněkud nadbytečné zařízení, ale časem se ukázalo, že opak je pravdou.

„Atraktivitu přibyslavského regionu a Vysočiny vůbec zvyšuje skutečnost, že přibývá rodin, které mají hluboko do kapsy a nákladnou dovolenou v zahraničí si nemohou dovolit,“ vysvětluje Šauerová. Od května nabízí infocentrum svoje služby klientům také o víkendu.

„Občas se u nás objeví i cizinci. Nedávno to byl jeden Švýcar, který ztratil pas a potřeboval pomoc s vyřízením nových dokladů. Jinak k naší klientele patří hlavně turistické skupiny seniorů, dětí a mládeže nebo rodiče s dětmi,“ vzpomíná Šauerová.

Spolupráce

Moderní infocentrum si už nevystačí jen s mapou a prodejem pohlednic. Podle Šauerové v současné době zachvátila turisty přímo sběratelská mánie. Sbírají se turistické známky, dřevěné pohlednice, humorné obrázky, které lze skládat do větších celků a sběratelských kolekcí společně s erby měst a obcí České republiky.

Přibyslavské infocentrum nabízí turistické vizitky, deníčky i čistě místní nápad - puzzle pro děti s motivem Přibyslavi, keramické zvonky, hrnečky, CD nebo knižní publikace.

Někteří turisté přijíždějí na Vysočinu i s cílem se pobavit. „V takovém případě mě mrzí že s místními organizacemi, spolky a ubytovateli není lepší spolupráce. Turisté mají zájem o kulturní program nebo festivaly, ale bohužel jim nemůžeme tu informaci poskytnout, protože nám ji pořadatel nedal. Můžeme turisty aspoň upozornit na některé tradiční akce, například na přibyslavskou pouť nebo Mlékárenské dny,“ povzdechne si Šauerová. Ke zvýšení turistického zájmu o Přibyslav by podle Šauerové mohlo přispět otevření nové cyklostezky z Přibyslavi do Sázavy nebo zpřístupnění kostelní věže.

Pro místní i turisty

Ždírec nad Doubravou se sice nemůžeme pochlubit žádným významným turistickým cílem, v místním infocentru je i přes to živo. Chodí sem turisté i místní. Ty první zajímá, co všechno je možné v okolí vidět, kde se dá dobře najíst, kde je možné se levně nebo naopak komfortně ubytovat, nebo třeba jak by mohli s dětmi zajímavě stávit deštivý den. Stále častější jsou dotazy na agroturistiku, golf nebo wellness. Rok od roku rovněž stoupá obliba cyklistiky, čemuž napomáhají vyhledávané cyklotrasy v okolí města.

Ještě zajímavější dotazy mívají místní obyvatelé. „Lidé občas zapomínají, že jsme turistické informační centrum. Často se ptají na služby a firmy ve městě, dokonce i na to, kdo se narodil, nebo zemřel. Jinak se zajímají hlavně o kulturní pořady, chodí sem také tisknout a kopírovat,“ popisovala vedoucí ždíreckého infocentra Zdeňka Lédlová.

Velký úspěch tam slaví turistické vizitky, které se lepí do speciálních alb. Místní infocentrum si je nechalo vyrobit po vzoru dalších infocenter v okolí. Další návštěvníci sem přijdou pro turistické plíšky na hole, velký zájem je také o turistická razítka.

Štěpánka Saadouni, Zuzana Klementová