Rozhodlo se o tom na pondělním zasedání havlíčkobrodského zastupitelstva. Podle některých objekt u Havlíčkova domu kazí výhled z náměstí a brání v pohledu na starou zástavbu v centru města.

„Debaty o nevhodném umístění tohoto domu a jeho případné demolici se vedou minimálně od listopadu 1989. Už v roce 1995 bylo v územním plánu uvedeno, že bude usilováno o obnovení přímé trasy mezi Havlíčkovým a Smetanovým náměstím. Je tu jednoznačně deklarována potřeba odstranění tohoto domu,“ uvedl radní města Libor Honzárek.

Faktem je, že dům už je zčásti prázdný a obyvatelé, kteří zde bydlí, mají k dispozici náhradní bydlení a dostanou od města i dvacetitisícový příspěvek. Ten by jim měl pomoci pokrýt náklady spojené se stěhováním. V paneláku prozatím stále zůstávají tři nájemníci, kteří ještě nemají vyřešeno jiné bydlení.

Stejné podmínky

„Tito lidé budou mít novou nájemní smlouvu s úplně stejnými podmínkami jako doposud, nic se v ní nebude měnit, město je určitě nechce nijak poškodit nebo jim zvyšovat poplatky,“ uvedla už dříve mluvčí města Alena Doležalová.

Přesto se alespoň dříve některým lidem z domu nechtělo. Často totiž do bytů v minulosti investovali nemalé prostředky.

„V současné době však podle mého názoru nazrál čas a je pro toto řešení nejoptimálnější situace od listopadu 1989. Můžeme předpokládat poměrně nižší rozsah stavebních prací spojených s demolicí tohoto domu. V současné době máme také nejvíce volných městských bytů, takže občanům můžeme nabídnout nejideálnější podmínky pro výběr bytů, které by jim měly vyhovovat,“ uvedl Honzárek.

Město podle něj nechce lidem dávat žádná ultimáta. „Klidně ten čas věnujme tomu, aby si každý mohl najít lokalitu, typ domu, velikost bytu a podlaží, které mu bude vyhovovat. Zatím se to daří. Faktem je, že když se člověk vžije do pozice obyvatel tohoto domu, kteří už dvacet let slyší, že se bude bourat, opravdu není příjemné žít v takové nejistotě,“ dodal radní.

I přesto však nebylo zastupitelstvo při rozhodování o demolici ani zdaleka jednotné. Strhnutí stavby ze sedmdesátých let totiž opozice odmítala a koalice tento návrh prosadila svou těsnou většinou třinácti hlasů.

„Nechtěli jsme být zcela zásadně proti, ale zdá se mi to příliš uspěchané. Rozhodnutí jsme chtěli oddálit, alespoň po diskusi veřejnosti s architekty. Podle mého názoru by se byty mohly ještě zhodnotit, pokud by se do domu investovalo,“ konstatoval zastupitel Jiří Čáslavský.
„Ostatně rozložením sil v zastupitelstvu jsem zdrcen. Některé jeho členy jsem dříve vážně litoval, ale po pondělním zasedání tomu tak už není. Je to spíše taková manifestace koaliční síly, nebral si servítky Čáslavský.

Strhnutí městského domu by podle odhadů mělo stát až pět milionů korun. Co se vzniklým prostorem bude dál, se prozatím přesně neví.
„Myslím si, že když tam pět, deset let nebude nic stát, než abychom tam za každou cenu něco postavili, tak tam klidně může být parková úprava a ten prostor může být zatím volný,“ dodal na závěr Libor Honzárek.

Jakub Janáček, Zuzana Klementová