Už toto léto vznikne v brodské základní škole v Nuselské ulici jednotřídní mateřinka, která bude součástí mateřské školy Korálky.

„Kapacita mateřských škol se tak zvýší o 24 dětí. Převis poptávky byl u nás zhruba čtyřicet procent, takto se sníží, takže se bude pohybovat kolem necelých třiceti procent,“ informoval místostarosta Ivan Kuželka.

Úsilí města

Na zvýšení počtu míst v mateřských školách město dále pracuje. Pokud by se jeho současné plány podařilo naplnit, mohly by do dvou let najít místo v mateřinkách všechny místní tříleté děti.

Na neuspokojenou poptávku po mateřských školkách už reagoval i soukromý sektor. Další možností, kam v Brodě umístit malé raubíře, je čerstvě založené Dětské hlídací centrum Sluníčko, které zájemci najdou ve Svatovojtěšské ulici, nedaleko brodského supermarketu Billa v bývalé budově RWE.

„Otevřeli jsme teprve v pondělí. Zatím se o nás moc neví. Hlídací centrum jsme založili, protože v Brodě je v současné době nedostatek míst ve školkách. Budeme fungovat od pondělí do pátku od sedmi do sedmnácti hodin. Bude ale možné domluvit i hlídání mimo pracovní dobu nebo o víkendu,“ informovala vedoucí Dětského hlídacího centra Sluníčko Hana Milillo.

Hlídání s angličtinou

Nové centrum se zaměřuje na výuku anglického jazyka, která je v ceně pobytu. Je určené dětem od tří let, lze ale domluvit i krátkodobé hlídání dětí od dvou let. Centrum Sluníčko nabízí také příležitostné hlídání za padesát korun za hodinu. Docházet do něj bude moci až patnáct dětí.

Jinou možností, jak se vypořádat s nedostatkem míst ve školkách, jsou stále populárnější lesní mateřské školy. Děti v nich tráví většinu času v přírodě, nepotřebují tedy tak rozsáhlé zázemí. Jednu takovou lesní školku otevřou na podzim ve Vilémově. O víkendu pořádalo místní Dětské lesní centrum Dvoreček Den otevřených dveří, který přilákal tři desítky zájemců o tento typ mateřské školy.

„Jsem šťastná, že se nám podaří v září spustit provoz našeho lesního centra. Tento způsob výuky totiž vede děti k větší samostatnosti, schopnosti spolupracovat, a má prokazatelný vliv na fyzickou odolnost dětí,“ řekla Pavla Sedláčková, pedagožka a spoluzakladatelka centra Dvoreček, které je první svého druhu na Havlíčkobrodsku. Tento způsob předškolní výchovy je velmi oblíbený například v sousedním Německu.

Zuzana Klementová