Tato nepříliš optimistická čísla zveřejnilo ministerstvo školství. Jak se očekávalo, neúspěšnost gymnazistů se pohybovala v řádech několika procent, zato u studentů nástavbových oborů to bylo téměř čtyřiačtyřicet procent. Deník zjišťoval, jak dopadli maturanti na Havlíčkobrodsku.

Neprošla polovina

„Ze dvou tříd obchodní akademie neuspěli dva nebo tři studenti, z ekonomického lycea prošli všichni, na oboru hotelnictví už bylo víc neúspěšných žáků, zhruba jedna čtvrtina. Nejhorší situace je v nástavbovém studiu, kde neuspěla více než polovina studentů. Ve studijních oborech problém není, tam jsou výsledky dokonce trochu lepší, než bývaly dříve,“ zhodnotil výsledky prvních státních maturit ředitel brodské Obchodní akademie a Hotelové školy Jiří Forman. Na této škole letos maturovalo téměř sto dvacet studentů.

Podle jeho názoru bude nutné zamyslet se nad podobou nástavbového studia. „Studenti učňovských oborů totiž stráví polovinu času na odborné praxi a potřebnou látku nemohou zvládnout ani v nástavbovém studiu tak kvalitně, jak ji mají probranou studenti studijních oborů. Buď by se tedy toto studium mělo prodloužit a nebo by nemělo být ukončeno maturitní zkouškou,“ řekl Forman. Proti zjednodušenému srovnávání letošních výkonů gymnazistů, a studentů maturitních a nástavbových oborů je ředitel chotěbořeského Středního odborného učiliště technického František Hruška.

„Myslím si, že je třeba udělat fundovanější rozbor výsledků státní maturity. Od začátku bylo jasné, že gymnazisté dopadnou lépe než naši žáci. My tu připravujeme odborné pracovníky, ti ale nikdy nebudou mít takové výsledky jako studenti gymnázií, kteří vynikali už na základní škole,“ řekl Hruška.

Zmatené přijímačky na vysokou

Například na chotěbořském gymnáziu se mohou pochlubit stoprocentní úspěšností. Ředitel této školy Vladislav Smejkal ale upozorňuje na další problém, kterým je současná nejistota kolem přijímání studentů na vysoké školy.

„Cílem našich žáků není jen zvládnout maturitu, ale vystudovat vysokou školu. Pomohlo by, kdyby vysoké školy braly výsledky státních maturit vážně. Řada našich žáků si například původně vybrala obtížnější úroveň maturity, pak se z ní ale odhlásila, protože se vysoké školy rozhodly přijímat podle průměru z vysvědčení. Studenti se proto báli, že by mohli mít kvůli těžší verzi maturity horší průměr,“ popisoval Smejkal.

Vyšší úroveň maturitní zkoušky nakonec volili zejména žáci, kteří chtějí dále pokračovat ve studiu na lékařských fakultách, ale i další studenti, kteří si vybrali těžší variantu podle svého plánovaného vysokoškolského studijního zaměření.

„U nás až na jeden případ všichni studenti maturitní zkoušky zvládli,“ informoval o výsledcích maturit na ledečském gymnáziu a střední odborné škole její ředitel František Trpišovský.

Celkem šlo letos k maturitám téměř sto tisíc studentů. Zhruba na třiceti školách neuspělo kolem sedmdesáti procent ročníku, je proto možné, že se dostanou do existenčních potíží.

Studentům dělala největší potíže matematika, neuspělo v ní téměř patnáct procent z nich. Z cizího jazyka propadlo devět procent studentů, z češtiny necelých osm procent. Naprostá většina studentů zvolila lehčí verzi zkoušek. Opravné zkoušky budou moci neúspěšní maturanti složit do konce září. Ministerstvo školství odhaduje, že opravný termín využije až osmadvacet tisíc neúspěšných studentů.

Zuzana Klementová + ČTK