Lákadel je tady totiž více než dost a Letecký den, který pořádá aeroklub Chotěboř a jeho další ročník vypukne už příští sobotu, stále roste. „S přípravami jsme začali už vloni v říjnu,“ říká jeden z hlavních organizátorů Jan Adamec.

Na úvod se musím zeptat. Letiště Dobkov nebo Počátky?
Počátky. Když kdysi letiště vznikalo, tak budovy stály vedle dobkovského lihovaru, ale dnes už jsou v katastru Počátek. Ale tak jako tak, obě obce patří pod město Chotěboř (smích).

Jak se zrodila myšlenka na uspořádání tak velké akce?
My, jako Aeroklub Chotěboř, jsme pořádali pravidelně dětské dny na letišti Chotěboř Počátky už od roku 1990. A každý rok klub připravil pro děti nějaké atrakce, předvedl třeba svoji techniku a umění svých pilotů a kdo měl zájem, mohl využít vyhlídkových letů. Po těch byl obzvlášť v devadesátých letech opravdu velký zájem. Akce se postupem času stala tradicí, kterou postupně rozvíjíme.

Když se podíváme na letošní program, tak se dá bez skrupulí říci, že se projekt začíná řadit mezi největší letní kulturní akce na Havlíčkobrodsku, potažmo na cele Vysočině. Porostete v příštích letech ještě dál?
V loňském roce jsme oslovili chotěbořské podnikatele s myšlenkou uspořádat při příležitosti 65 let Aeroklubu Chotěboř a sto let létání v Čechách větší akci. Tento nápad se setkal s pochopením a podporou, a to i ze strany města Chotěboř. Vše se nadmíru vydařilo jak po stránce letecké, tak i co se programu pro děti týče. Navíc letos je akce pilířem oslav 680. výročí převzetí královských práv městem Chotěboř. Chceme tedy, kromě tradičního dětského dne, všem návštěvníkům představit to nejlepší, co lze na obloze vidět ve sportovním a všeobecném létání v České republice. Zájem sponzorů a reklamních partnerů nás zavazuje, abychom i nadále zkvalitňovali a rostli.

Jak je to vlastně s návštěvností? Vloni zde bylo skutečně velké množství lidi, kolik jich čekáte během letošního ročníku?
Abych řekl pravdu, tak už si ani nepamatuji, kolik tu bylo vloni lidí, ale náš smělý cíl pro letošní rok je pět tisíc návštěvníků.

Pak tedy musíte mít nějaká opravdu atraktivní lákadla..
Tím největším bude bezesporu skupina Flying bulls, která létá na českých Zlinech Z 50 LX a která je členem Red bull aviations. Všechna čísla leteckého dne mají punc naprosté výjimečnosti a zahrnují celé spektrum sportovního letectví. Celý program je vypsán na našem webu www.airshowchotebor.cz. A je zde, myslím, dobře vidět, že toho je pro návštěvníky připraveno skutečně mnoho a nejen co se letectví týče. Pro Ty, kteří se chtějí pobavit, bude určitě tahákem vystoupení Heidi Janků, Moniky Absolonové, Václava Faltuse, koncerty skupin Defragment a Dostavník a další doplňkové akce.

Chybí vám osobně v programu nějaká věc, kterou byste divákům přál vidět a na kterou se bohužel nedostane?
Trochu nás mrzí, že nebyla ministrem obrany schválena žádost naše i paní starostky Pavlíkové o vystoupení bitevníků L159 Alca. To je snad jediná věc, která se nám nevydařila.

Tak nemusí být všem dnům konec. Jak se vám podařilo získat mistry světa v akrobacii Flying buls, kteří jsou známi po celém světě?
Se členy skupiny se znám osobně a dobře vím, že předvedou velkolepou show. Pravdou je, že více než třetinu rozpočtu leteckého dne činí cena vystoupení této skupiny. Letos mají program doplněn o sólová vystoupení Martina Šonky, který je znám z loňského působení v prestižním seriálu Red bull air race. Martina máme jako překvapení pro diváky.

Vaše akce je vyvrcholením oslav výročí Chotěboře, jak se vám s městem i krajem při přípravách spolupracuje?
Bez podpory města by akce takového rozměru zabrala mnohem více času a aktivisticky by se jen těžko dala zvládnout. S městem je spolupráce skvělá, kraj Vysočina pomohl finančně s výstavbou řídící věže.

Organizace takového velkého podniku je bezesporu velmi náročná? Kolik vás na ní lidí pracuje a kolik zabere času?
S přípravami jsme začali v podstatě již v říjnu loňského roku a nyní jsme v cílové rovince. Užší realizační skupina je cca sedm lidí, ale na organizaci se podílí všichni členové aeroklubu Chotěboř.

Když se člověk rozhlédne po letišti, je vidět, že sem investujete i nemalé prostředky. Stavíte zbrusu novou věž, bude v provozu už na letecký den a co sem vlastně přinese?
Každé letiště má mít svoji řídící věž. Myslím tím letiště, které není jen hobby pláckem aktivistů, kteří chtějí realizovat svůj koníček. Členové Aeroklubu Chotěboř chtějí zachovat a rozvíjet Veřejné vnitrostátní letiště Chotěboř se všemi parametry, jak je vyžadují letecké předpisy.
Chceme, aby letiště Chotěboř bylo rovněž součástí dopravní infrastruktury regionu a dále rozvíjet služby pro veřejnost. Nová řídící věž bude slavnostně uvedena do provozu před zahájením leteckého dne a letecký den již bude řízen z této věže. Troufnu si říci, že naše věž bude nejmodernější a nejhezčí ze všech sportovních letišť, které v České republice osobně znám.