Chrastava na Liberecku zakázala vyhláškou provoz videoloterijních terminálů. Postup místní samosprávy v Chrastavě posvětil i Ústavní soud. Oslovená města na Havlíčkobrodsku ale žádné velké tažení proti hazardu nechystají.

Rozsudek Ústavního soudu je průlomový v tom, že dává všem městům a obcím návod, jak s hazardem zatočit. Hrací automaty obce zakázat mohly, videoloterijní terminály nikoliv, ale teď se jich města i obce mohou podle vzoru Chrastavy zbavit.

Gamblerské tragédie

Výherní hrací automaty i videoloterijní terminály jsou v podstatě jedno a totéž, nejde o žádnou nevinnou zábavu, pokud hře propadnete.
Paní Věra z Havlíčkobrodska prožila několik měsíců v azylovém zařízení pro ženy v tísni, protože se z jejího muže stal gambler. „Utratil veškeré úspory, prodal zařízení bytu. Do zastavárny mi odnesl dokonce i žehličku. Když neměl peníze na hru, byl agresivní. Jednou mě zbil tak, že jsem doživotně ohluchla na jedno ucho,“ povzdechne si žena.

Hazard si nezřídka vyžádá také oběti na životech. Zoufalá matka z Chotěbořska napsala zhruba před více než dvěma lety prosebný dopis Městskému úřadu v Chotěboři, aby omezil hazardní hry ve městě. O případu psal i Havlíčkobrodský deník. Městský úřad proti hazardu nezakročil a zřejmě se k tomu nechystá ani do budoucna.

Není to na pořadu jednání

„V nejbližší době se zatím nechystáme podnikat žádné razantní kroky. Problematika výherních hracích automatů ani videoloterijních terminálů není ani na pořadu jednání nejbližšího zastupitelstva,“ informuje tajemník městského úřadu Jiří Fišera.

Město Ledeč nad Sázavou se podle tajemníka Vladimíra Molína vydalo jinou cestou. „Od prvního dubna letošního roku jsme uplatnili vyhlášku, která zavádí zpoplatnění videoloterijních terminálů. V minulosti to byly jen výherní automaty. Zaznamenali jsme už reakce některých provozovatelů, kterým se vyhláška nelíbí. Pro nás to znamená, že jsme se vydali správným směrem,“ konstatuje s uspokojením ledečský tajemník a dodává, že elektronické zábavy je v Ledči nad Sázavou i tak dost.

Podobný názor má i ředitel městské policie v Chotěboři Jiří Novotný, který je zároveň i členem komise, jejímž posláním v Chotěboři je prevence kriminality.

Za vším jsou peníze

„Vítám každý zákon, který omezí sociálně patologické jevy. Podle mého osobního názoru je v Chotěboři různých hracích automatů až dost,“ míní ředitel městské policie. Město Ledeč nad Sázavou žádné razantní tažení proti hazardu zřejmě nechystá, stejně jako ostatní města, kde elektronická zábava už funguje.

Důvodem jsou peníze. Z poplatků za výherní hrací automaty, v Ledči i za videoloterijní terminály, financují města například kulturu a sport. „Potřebujeme peníze na financování škol, na kulturu a na sport. To nelze financovat jen z městského rozpočtu,“ přiznává ledečský tajemník Molín.

Město Ždírec nad Doubravou rovněž z poplatků za provoz elektronické zábavy financuje sportovní aktivity. Podle jednoho z provozovatelů elektronické zábavy z Havlíčkobrodska, který si jméno uvést nepřál, jsou podobná omezení hazardních her hloupost.

„Co hloupost, je to omezení soukromého podnikání. Kdo chce hrát, stejně si cestu najde. Když zakážou výherní automaty a terminály u mě, půjde ke konkurenci,“ krčí rameny provozovatel.

Primářka Hana Houdková z Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě se věnuje léčbě závislých pacientů, tedy i gamblerů a rozhodnutí Ústavního soudu vítá a pokud by to bylo možné, ještě by nové zákony proti hazardu zpřísnila.

Snížit dostupnost

„Zákon dává obcím možnost vymezit hazardním hrám určitý prostor, ale těžko může omezit počet stávajících heren nebo je dokonce rušit, a to ještě není ideální,“ konstatuje primářka. Nad argumentem, že gambler si ke své vášni stejně cestu najde a pokud zruší jednu hernu, bude chodit do druhé, se jen hořce usmívá. „Tento argument slýchám na různých besedách neustále. Ale dostupnost hazardních her je jedním z faktorů, který závislým pacientům ztěžuje život. Už fakt, že by za hracími automaty museli cestovat i několik kilometrů, je pozitivní, snižuje to významně riziko, že se ke své vášni vrátí, než když se denně musejí vyhýbat rizikovým místům a otevřeným dveřím heren,“ povzdechne si primářka.