Od začátku roku tak už bylo pokutováno pět provozovatelů, kteří svým zákazníkům podle inspektorů distribuují nekvalitní zboží. Tentokrát se v dokumentu objevila čerpací stanice z Malče, která si vysloužila za porušení jakosti dokonce půlmilionovou sankci a zařízení MP SPOL přímo z Chotěboře. Tomu byla uložena sazba sedmdesát tisíc korun.

Nestěžovali si

Deníku se v úterý nepodařilo kontaktovat provozovatele ani jedné stanice. Například starosta Malče však byl informací o vysoké pokutě, která je v posledním seznamu jasně nejvyšší, zaskočen.

„Nikdy jsem neslyšel o tom, že by si tady na palivo zákazníci stěžovali, nebo že by se stanicí byly jiné problémy. Obávám se však, že takto vysoká sazba může provozovatele položit,“ reagoval Karel Musílek. Stejně překvapen byl i jeden z řidičů, kterého Deník oslovil v Chotěboři, ale který si nepřál být jmenován. „Netankuji tam sice příliš často, spíše sporadicky, ale nikdy jsem žádný problém nezaznamenal,“ uvedl mladý šofér.

Nad tím, kdo je však skutečně vinen může teoreticky viset otazník. Deník v dubnu letošního roku informoval o pokutě, kterou od České obchodní inspekce dostal provozovatel čerpací stanice v Golčově Jeníkově.

Postižená společnost však pochybení ze své strany razantně odmítala. „Jsem přesvědčen o tom, že problém nebyl na naší straně. Nikdy jsme žádné problémy neměli. Poté, co nám bylo z inspekce sděleno, že máme nekvalitní vzorek, požádali jsme o další odebrání. To však bylo o několik dní později již v pořádku,“ konstatoval již dříve Josef Musil ze společnosti Calibra plus. Ten se proti postihu okamžitě odvolal. Alespoň částečně uspěl a pokuta mu byla snížena.

Za kvalitu prodávaného zboží však plně zodpovídá provozovatel zařízení. „Podle zákona je jako prodejce odpovědný za jakost prodávaného paliva a nemůže se této odpovědnosti zbavit. V případě uložení sankce může požadovat její náhradu po dodavateli, případně zrušit smlouvu. Ale to nespadá do naší pravomoci,“ řekla tisková mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Dodejme ještě, že na začátku letošního roku byly pokutovány zařízení v Perknově a Skuhrově. Výsledky kotnrol lze najít i na internetových stránkách České obchodní inspekce. Nejvyšší možná sazba je pět milionů korun.