Zároveň s ním se završí i rekonstrukce chotěbořského nádraží a celého prostoru před nádražím, včetně kolejiště. „Dokončení autobusového terminálu považuji za úspěch už proto, že na něj plynule navázala rozsáhlá rekonstrukce budovy Českých drah. Tím tento odlehlý konec města získal na důstojnosti,“ míní zastupitel města Chotěboř Stanislav Pavlíček.

Nové okolí drážní budovy v Chotěboři si pochvalují i řidiči. „Dřív byl problém k nádraží zajet. Všude byly díry a za deště bahno, autobusáci si u nádraží ničili podvozky,“ říká automobilista pan Josef z Chotěboře.

Zastupitel Pavlíček přidává i kuriózní příhodu: „Jedna cestující nechtěla z vlaku v Chotěboři vystoupit. Nové nádraží prý nepoznala a obávala se, že je někde jinde,“ usmívá se zastupitel.

Město Chotěboř očekává v onen slavnostní den příjezd hostů, především ministra dopravy, generálního ředitele Českých drah a hejtmana kraje Vysočina.

„Ti by měli přijet zvláštním protokolárním vlakem s parní lokomotivou Šlechtična v 16.15 hodin. Na konci vlaku bude navíc přiřazen historický motorový vlak „Hurvínek,“ informuje za městský úřad Chotěboř Michaela Pavlasová“.

Cena stavby autobusového terminálu se pohybuje v částce kolem 27 milionů korun, město na ni dostalo vysokou dotaci z Evropské unie. Na stavbu autobusového terminálu u nádraží ČD by měla navazovat stavba druhého autobusového terminálu v centru a s tím související městská hromadná doprava. To je ale podle Pavlíčka zatím otázka budoucnosti a především peněz.

Na nádraží lze přicházet v pátek již od 14.00 hodin, aby se zájemci mohli zúčastnit dalších nabízených aktivit, jako je projížďka motorovým vozem Krokodýl po vojenské vlečce či projížďka historickým autobusem Š706 RTO po městě. „Bude možné si také moci prohlédnout vystavované autobusy, včetně historického autobusu společnosti Veolia Transport Nitra, a. s.,“ připomíná Pavlasová.

Pokřtí knihu o železniční trati

Po skončení ceremoniálu se v 17 hodin mohou návštěvníci svézt protokolárním parním vlakem do Ždírce nad Doubravou a zpět. V pátek v 16.50 se v rámci otevírání nového autobusového terminálu u nádraží ČD uskuteční také křest publikace „Železniční trať Německý Brod – Pardubice na starých pohlednicích“ autorů Vladimíra Cisára, Karla Černého, Jaroslava Líbala a Martina Navrátila.

Kmotrem knihy, která vychází u příležitosti úctyhodného 140. výročí trati Německý Brod – Rosice nad Labem, bude kromě starostky města Chotěboř Elišky Pavlíkové pravděpodobně také ministr dopravy ČR Radek Šmerda. Slavnostní otevření terminálu je součástí velkých oslav 680 let města Chotěboře.