Od Čáslavi se přihnaly dva tryskové letouny Gripen a jejich piloti přihlížejícím divákům předvedli, co všechno tyto supermoderní bojové stroje umí. Následovala celá řada dalších vystoupení předních českých reprezentantů v letecké akrobacii, která dokonale slovem doprovázel prezident Letecké amatérské asociace, Jan Brskovský.

Grandiozní týmFlying Bulls
„Jeho doprovodné slovo bylo naprosto úžasné, lidé se díky němu dokonale orientovali ve všem, co na obloze viděli,“ řekl Jan Adamec, hlavní organizátor počátecké letecké šou a jeden z nejlepších českých akrobatických letců současnosti. A k vidění toho bylo opravdu hodně. „Vrcholem bylo jednoznačně vystoupení čtyřčlenné skupiny Flying Bulls Aerobatics Team pod vedením Radky Máchové na strojích Zlín 50 LX,“ konstatoval Adamec. Ten se sám postaral o další úžasné akrobatické vystoupení, a to na stroji Suchoj SU–31. Dech se divákům tajil i při letu Mirka Sázavského na dvouplošníku Boeign Streamer z roku 1948. „Každé vystoupení bylo něčím zajímavé“ pokračoval Adamec a připomněl, že v Počátkách byli k vidění i repliky letadel z doby první světové války, kluzáky, popřípadě modely. „Větrné podmínky nebyly pro lety modelů bohužel vhodné. To ale neplatilo pro lety skutečných strojů. Foukal svěží vítr, mimo povolené limity ale nebyl,“ připomněl Adamec.

Ten si posteskl, že z programu na poslední chvíli vypadla akce letounu Čmelák, jehož pilot měl provést ukázku hašení hořící vatry. „S hasiči jsme to měli domluvené, na poslední chvíli ale cukl, pro nás z naprosto nepochopitelných důvodů, majitel tohoto letadla,“ konstatoval Adamec.

Po organizační stránce vše v Počátkách klapalo, i parkovacích míst bylo dost. Návštěvnost ale v porovnání s loňskem poklesla. „Přišlo o osm set lidí méně. Částečně za to může větrné počasí, ale také fakt, že se v sobotu na Brodsku konalo, a to v souběhu hned několik velkých akcí,“ uzavřel Adamec.