Největším úspěchem se může pochlubit chotěbořské gymnázium, které skončilo dokonce na prvním místě v kraji a dvaačtyřicáté příčce v celorepublikovém měřítku. A neztratila se ani havlíčkobrodská Obchodní akademie a Hotelová škola.

„Pochopitelně máme z našeho úspěchu opravdu velkou radost a před zveřejněním jsme byli velmi napnutí. Je to výsledek dobré a dlouhodobé přípravy studentů i kantorů. Všichni pojali přípravu opravdu zodpovědně,“ radoval se zástupce ředitele Gymnázia Chotěboř Michal Jakeš.

Ústav, do kterého docházelo v právě končícím školním roce 367 studentů, měl u společné části zkoušek z dospělosti stoprocentní úspěšnost. Z 61 maturantů k ní nebyl pouze jeden z důvodu dlouhodobé nemoci připuštěn a jeden neuspěl u ústního pohovoru.

I menší školy mohou slavit úspěch

Takovýto dobrý výsledek by teoreticky mohl mít pozitivní ohlas i mezi krajskými radními. „Je vidět, že i menší gymnázia mají své kvality a že jsme schopni naše studenty velmi dobře připravit i ve srovnání s dalšími školami,“ doplnil Jakeš.

Radost ze svého výsledku mělo i vedení Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod. Ta mezi středními odbornými školami v kraji Vysočina obsadila pomyslné druhé místo za žďárskou průmyslovkou.

Nečekaný úspěch

„Je to opravdu úspěch, který jsme nečekali. U společné části nebyli úspěšní pouze tři žáci ze 118 letošních maturantů,“ konstatoval zástupce ředitele školy Karel Sedlák. I zde připisují dobrý výsledek kvalitní přípravě ze stran studentů i učitelů.

Podle výsledného skóre se jako nejlepší škola v České republice ukázalo soukromé První obnovené reálné gymnázium v Praze, které zaznamenalo celkové skóre 238,36. „To je výpočtem celkového výsledku školy, který zohledňuje například úspěšnost a neúspěšnost maturantů, přepočet mezi základní a vyšší úrovní nebo počet žáků závěrečného ročníku, kteří nebyli k maturitě připuštěni,“ stojí na oficiálních stránkách Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Chotěbořské gymnázium zaznamenalo skóre 187,05 a havlíčkobrodská Obchodní akademie a Hotelová škola 163,27.