Investice se pohybují od několika desítek tisíc až po miliony korun. Podle toho, jak plná je obecní pokladna nebo jaké štěstí měl úřad při žádostech o dotace.

Celých šest milionů korun investují v Malči na Chotěbořsku do energetické optimalizace, neboli do druhé etapy zateplení další části školní budovy. Podle starosty Karla Musílka se v objektu uskuteční i výměna stávajícího topení za plynové. Tři miliony činí dotace, zbytek investuje obec. První etapa se uskutečnila už předloni. Celkové úpravy školní budovy stojí 20 milionů, dotace získala obec z evropských fondů.
Poněkud skromněji investuje na oprav ve škole městys česká Bělá. „Plánujeme výměnu sociálního zařízení v mateřské škole. Akce bude stát 800 tisíc korun, dotaci jsme získali z grantu kraje Vysočina,“ informoval starosta Václav Jaroš.

Obec Nová Ves u Chotěboře tentokrát ve škole přes léto žádné opravy neplánuje. O prázdninách nechá ale do tříd instalovat multifunkční školní tabule, zhruba za půl milionu korun. Část investic pokryjí dotace.

V Oudoleni na Chotěbořsku zase plánují stěhování. Stěhovat se ale nebude škola, nýbrž obecní úřad. „Ve školní budově se uvolnil učitelský byt. Rozhodli jsme se ho přestavět na obecní úřad,“ vysvětlil starosta Ivo Béna.

Obecní úřad v Oudoleni sídlí v objektu kulturního domu, který je ale podle starosty pro potřeby úřadu nevyhovující. „Úřední místnosti jsou v patře, hlavně senioři a špatně pohybliví občané si na to stěžují. Ve školní budově budeme mít na obecní úřad daleko lepší přístup,“ zdůraznil starosta.

Nové šatny a také střecha

Přestavba bývalého učitelského bytu proběhne ve dvou etapách. V té první letos nechá obec vybudovat za pomoci dotace z kraje Vysočina ve škole zasedací místnost. Akce bude stát zhruba 160 tisíc korun. V další etapě se přestěhují kanceláře úřadu.

V městečku Uhelná Příbram se v létě bude ve školní budově malovat. V Libici nad Doubravou se rozhodli v základní škole vybudovat příčky a rozšířit šatny, protože se podstatně zvýšila kapacita místní mateřské školy.

„Dále plánujeme některé nutné opravy vstupů a schodů do budovy. Všechno financujeme z rozpočtu obce, náklady na úpravy činí několik desítek tisíc korun, práce provedou místní řemeslníci,“ upřesnil starosta Václav Venhauer.

Novou střechu by budově mateřské školy rádi přes léto věnovali ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku. Jak ale podotkl starosta František Škorpík, jedná se o investici v řádu dvou milionů korun, na kterou obec nezískala žádnou dotaci.

„Střechu na budově naší mateřské školy ale nutně potřebujeme. Zřejmě nám nezbude nic jiného, než stavbu financovat po etapách z rozpočtu obce,“ povzdechl si starosta.