To všechno umí nová gamakamera Spect Philips Bright, kterou od středy disponuje oddělení nukleární medicíny nemocnice v Havlíčkově Brodě, jež příští rok oslaví už 40 let existence.

Podle ředitele nemocnice Víta Kaňkovského je nová gamakamera náhradou za původní přístroj, který musel být už vyřazen z provozu.
„Gamakamera Spect Philips Bright posune diagnostiku prováděnou na oddělení nukleární medicíny podstatně dál,“ zdůraznil primář Petr Libus. Gamamakera Bight kterou zaměstnanci oddělení nukleární medicíny pokřtili na Báru dokáže vyšetřit pacienta na posteli či nosítkách.

Její dispozice umožňují snímkovat i pacienty s vyšší váhou, za pomoci dálkového ovládání bez ohledu na to aby utrpěla kvalita vyšetření, či pohodlí a bezpečnost pacienta. Lékařům pak podle primáře Libuse nabízí kvalitní zobrazení se špičkovým rozlišením i v zobrazení 3D.

„Díky tomu i malý nádor zjistíme dříve, než se podstatně zvětší,“ upřesnil primář Libus. Připomněl doby minulé, kdy pacient musel absolvovat množství stresujících vyšetření. To vše dnes zvládne jediný přístroj. Zdravotníci aplikují do těla pacienta kontrastní látku, která se přesně spojí s buňkou, kterou potřebuje lékař zobrazit. Ve vedlejší místnosti pak tomograf určí diagnózu. Možnosti gamakamery využívá nejenom oddělení nukleární medicíny, ale i oddělení další, onkologie, kardiologie, osteologie. „Používá se zejména při vyšetření kostí, mozku, jater, štítné žlázy. Dále pro vyšetření pacientů s ischemickou chorobou srdeční a pro celotělové vyšetření při hledání zánětlivých nádorových ložisek,“ podotkl primář.

Nový typ gamakamery „Bára“ svým uspořádáním snižuje i obtíže pacientů trpících klaustrofobií.

Vyšetřili tisíce pacientů

Dodavatelem gakamery Spect Philips Bright je společnost Edomed. Pořizovací cena přístroje je osm milionů korun. Na zakoupení přispěl kraj Vysočina.

„Oddělení nukleární medicíny má nyní k dispozici dva vysoce kvalitní diagnostické přístroje,“ upřesnila mluvčí nemocnice Petra Černo. Tím druhým přístrojem je gamakamera Spect/CT, která stála jedenadvacet milionů korun.

Od svého uvedení do provozu v roce 2007 vyšetřila už více než sedm tisíc pacientů nejen z Havlíčkobrodska, ale i jiných okresů či krajů.