Bydlí totiž v panelovém domě, který je určen, a to v souvislosti s chystanou revitalizací Smetanova náměstí, k demolici. Novým domovem se mu stane dům a byt Na Spravedlnosti.

„V bytě na Smetanově náměstí žiji od roku 1982 a z omnácti tamních partají jsem se do toho domu nastěhoval jako první,“ řekl pan Bedřich. Havlíčkobrodská radnice mu jako náhradu nabídla tři jiné byty. „Vybral jsem si byt stejné velikosti. Jde o byt po armádě. Současně s ním jsem dostal od města nabídku, abych ho odkoupil do osobního vlastnictví,“ pokračoval pan Bedřich a dodal, že město mu přislíbilo i příspěvek ve výši 20 tisíc korun na stěhování. Byt asi koupí a investovat tak už bude do svého.

„Nájemnímkům panelového domu na Smetanově náměstí jsme nabídli zhruba dvacet bytů Na Výšině, Na Spravedlnosti, v Jihlavské ulici a také na sídlišti Žižkov II,“ potvrdil místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl. Lidé si podle jeho slov mohli vybrat, zůstanou–li i nadále v bytech nájemních, nebo přijmou byty, které jsou zařazeny do další vlny privatizace. „Všichni nájemníci si už náhradní bydlení vybrali.

Poslední z nich opustí panelový dům na Smetanově náměstí nejpozději těsně před zahájením letošní topné sezony. V žádném případě na ně nespěcháme, mají na přestěhování dost času,“ konstatoval Jůzl a poznamenal, že v současné době bydlí v panelovém domě ještě asi polovina nájemníků.

„Myslím si, že se řadě těchto lidí uleví. Už několik let se v Havlíčkově Brodě otevřeně mluví o tom, že dům bude ze Smetanova náměstí odstraněn. Tito nájemníci žili v nejistotě, jakákoliv jimi zamýšlená investice ztrácela, v souvislosti s připravovanou demolicí, jakýkoliv smysl,“ zamyslel se havlíčkobrodský radní Libor Honzárek.

Demolice přijde na pět milionů korun

Náklady na demolici panelového domu jsou předběžně odhadovány na pět milionů korun. „Na příslušné administrativě a projektu, oboje by mělo vyústit ve vydání demoličního výměru, se už pracuje. Předpokládám, že náklady na demolici se objeví už v rozpočtu na rok 2012,“ uzavřel Čeněk Jůzl s tím, že půjde o první demolici bytového domu v majetku města v novodobé historii Havlíčkova Brodu.