Penziony i kempy na Havlíčkobrodsku se těší stálé přízni turistů ze všech koutů republiky. Lákají je sem přírodní krásy, památky a nověji třeba trasy pro cyklisty.

„Přes prázdniny budeme mít obsazeno. Jezdí k nám lidé z Vysočiny i z větší dálky, třeba z Hodonína. Vyhovuje jim soukromí, které jim můžeme nabídnout. Jsou to buď party, které chtějí oslavovat, nebo rodiny s dětmi. Někteří si zamlouvají pobyt už v říjnu,“ řekl provozovatel Pilnova statku u Chotěboře Luboš Kruml.

Pilnův statek má dobré jméno i mezi svatebčany, kteří si tu zamluvili oslavy na půl roku dopředu. Dobrá polovina hostů se sem opakovaně vrací. I v době internetového vyhledávání tam většina návštěvníků přijíždí, protože jim ubytování na statku doporučili jejich známí. Přednost přitom dávají víkendovým nebo prodlouženým víkendovým pobytům před celotýdenními.

Rodiny s dětmi
Klienty rekreačního zařízení Ředkovec u Světlé nad Sázavou jsou hlavně účastníci dětských letních táborů, ubytují tu ale i ostatní zájemce, které zláká pobyt v tamějším příjemném okolí. Jedná se hlavně o rodiny s dětmi. Těm, kteří by nyní měli zájem o pobyt, mohou ještě nabídnout volné kapacity. Ředkovec je vytížen skoro po celý rok. Zatímco na jaře tam míří hlavně školy v přírodě, podzim patří seniorským pobytům zaměřeným na houbaření. Mimo sezonu se tam konají alespoň víkendové akce.

Na poslední chvíli
Dalším oblíbeným místem na Vysočině je restaurace a penzion Šejdorfský mlýn u Štoků. „Na léto zatím plno nemáme, většinou jsou obsazené hlavně víkendy. Lidé nám volají třeba týden dopředu, jestli nemáme ještě místa,“ popisoval majitel Šejdorfského mlýna Zdeněk Křižanovský.

Kromě svatebčanů a účastníků různých školení, kteří tvoří největší část klientely tohoto zařízení, ubytovávají zejména turisty z větší dálky. Například z Ostravy, Brna nebo Liberce.

„Většinou chtějí poznat Vysočinu. Někteří si stanoví památky, které chtějí navštívit, jako třeba Telč nebo Lipnici nad Sázavou, a pak si dělají výlety. Další sem lákají trasy pro cyklisty,“ uvedl Křižanovský.

Kdo zatouží poznat krásy Ledečska, může se ubytovat přímo ve Foglarově Sluneční zátoce, kde je v provozu rekreační a táborové středisko. Pro individuální rekreaci tam mají vyhrazený konec srpna, jinak je to místo zaslíbené letním táborům všeho druhu.
„Máme věrné skupiny dospěláků, kteří k nám jezdí opakovaně. Většina lidí tu ale zůstane jen přes víkend. Často se tu ubytovávají účastníci poznávacích výletů, kteří hledají nocleh na Ledečsku. Jsme na trhu šest let, první dva roky jsme tu byli skoro sami, ale nyní už se o nás ví,“ hlásila majitelka rekreačního a táborového střediska Sluneční zátoky Lenka Janoušková.

AUTOR: Zuzana Klementová