Tři čapí sourozenci, kteří se vylíhli na komínu ve Štokách, se už nemusí bát, že si je budou plést s mnohem vzácnějšími čápy černými. Od doby, kdy jim ke konci června ochranáři zařídili komfortnější bydlení, než byl čadící komín, se jim vrací původní bílá barva.

„Místní jim říkali naši milí kominíci nebo uzenáči. Byli tak začazení, že když jsme je viděli někde na loukách v okolí, hned jsme je poznali,“ popisoval nepříjemné okolnosti bydlení čapí rodinky starosta Štoků Pavel Královec.

Místní obyvatelé si už na čápy, kteří hnízdili na komínu ve středu městysu, zvykli tak, že by se s nimi jen tězko loučili. Menší radost z nich ale měli hasiči, kteří v průběhu let několikrát museli hasit jejich hořící hnízdo. Naposledy tam zasahovali letos v zimě. Bylo proto rozhodnuto čapí rodinu přemístit. To ale není jen tak. Čápi na vhodnější místo sami o sobě nepřesídlí, je na něj nejdříve nutné přemístit jejich mláďata.
„Bylo potřeba počkat, až budou čápatům tři nebo čtyři týdny, to je optimální věk pro jejich přestěhování. Je totiž běžné, že k nim jejich rodiče nepřiletí hned. Musí být proto schopná přežít několik hodin v prudkém dešti nebo na slunci i bez samice,“ řekl Václav Hlaváč, vedoucí brodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Stožár našli
Naplánovaný transport mláďat na nedaleký patnáct metrů vysoký stožár svařený z ocelových trubek dopadl na výbornou. „V devět je ochranáři sundali z komína a už v jedenáct za nimi na stožár přiletěli staří čápi. Teď se mají výtečně, jen o víkendu na pouť na ně pršelo, tak mláďata smutně vystrkovala zmoklé hlavy,“ konstatoval spokojeně Královec.

Místní, kteří chodí kolem nového stožáru, který nese koš a v něm provizorní hnízdo z březových větví, pravidelně zaklánějí hlavy, aby se podívali, jak se jejich oblíbencům daří. Pravidelná hlášení o nich podávají také obyvatelé místního domu s pečovatelskou službou, kteří na ně mají dobrý výhled. Zhruba za deset dní by tak mohli sledovat i první letecké pokusy čapích trojčat.

Pokud se ptákům v jejich novém domově bude i nadále líbit, bude jejich staré stanoviště na komíně upraveno tak, aby na něm na jaře už nemohli zahnízdit. Čápi jsou totiž tradicionalisté a téměř jistě by se vrátili zpátky na komín bez ohledu na to, že by je čekala další sezóna ve znamení uzení.

„Případů, kdy jsme museli čápy takto přemísťovat, jsme měli v minulých letech na Vysočině zhruba deset. Jedná se o případy, kdy se čápi uhnízdí někde, kde nemohou být, třeba právě na využívaném komíně jako ve Štokách. Tam už byla situace opravdu svízelná, pro mláďata nebylo vůbec dobré vyrůstat v kouři,“ shrnul Hlaváč.

Na celé Vysočině letos hnízdí zhruba padesát až šedesát párů těchto vzácných ptáků.

Autor: Zuzana Klementová