Dotace, které spolek letos obdržel z pražského ústředí jsou sotva třetinové a nestačí ani na základní provoz. „Dotace jsou minimální. Pokud nenajdeme způsob, jak ze svízelné situace vybřednout, nezbude nic jiného než uvažovat o ukončení činnosti,“ říká ředitelka spolku Jana Chlupáčková. Dotace z pražského ústředí dostával spolek zhruba ve výši 100 tisíc korun na rok. Letos obdržel jen 30 tisíc korun.

„Podle pražského ústředí ČČK máme být daleko víc soběstační a nezávislí na dotacích, ale to je problém. Náš spolek má jen omezené možnosti.. Nemovitost kde máme kancelář nám nepatří. Narozdíl od kolegů v Jihlavě neprovozujeme dopravní zdravotní službu. Jednou z možností jak si vydělat je sice školení první pomoci v autoškolách ve firmách a podnicích, ale zájem o školení je malý,“ povzdechne si ředitelka.

Jak zdůrazňuje, bude škoda, pokud spolek ve městě zanikne, protože brodský ČČK pořádá každoročně soutěže hlídek mladých zdravotníků, která bude zánikem ČČK rovněž ohrožena. V letošním roce to družstvo ze ZŠ Nuselská „dotáhlo“ až ke zlaté medaili v republikové soutěži.

Výuka malých zdravotníků skončí

„Když ČČK v Brodě skončí, zanikne i soutěž. Nejde totiž o komerční činnost a sotva se najde někdo jiný, kromě ČČK, kdo by soutěž pořádal ve svém volnu a zadarmo,“ pochybuje ředitelka Chlupáčková. Například ředitelka Jana Hartmanová ze ZŠ Nuselská, odkud vítězné družstvo pochází si činnosti ČČK v Brodě váží. „Na soutěži hlídek mladých zdravotníků se naše škola podílí od jejího vzniku. Organizuje ji Český červený kříž a ředitelka Chlupáčková se jí maximálně věnuje,“ zdůrazňuje ředitelka.

Brodská pobočka ČČK není jediná, kdo bojuje o přežití. Podobně je na tom oblastní spolek ve Žďáru nad Sázavou. „Z pražského ústředí ČČK nedostáváme už téměř nic ač jsme na dotacích závislí, protože nemáme žádný majetek. Možnost pořádat komerční aktivity je omezená. Podpora ze strany města je minimální“ konstatuje ředitel žďárské pobočkyJosef Poledna. I žďárský Červený kříž pořádá školení první pomoci, ale výtěžek z nich stačí podle Poledny jen na to aby se spolek udržel v chodu. Zatím ředitel žďárské pobočky ČČK neuvažuje že by spolek rozpustil. „Já jsem na tom poměrně lépe než pobočka Havlíčkův Brod. Jsem důchodce, nejsem na spolku existenčně závislý, mohu se aktivitám Červeného kříže věnovat z dobré vůle,“ komentuje se smutným úsměvem situaci ředitel Poledna.

Ředitelka Chlupáčková požádala proto o pomoc městský úřad v Havlíčkově Brodě. „Absolvovali jsme dlouhé jednání, kdy starosta poděkoval našemu spolku za organizování soutěže hlídek mladých havlíčkobrodských zdravotníků, kteří se letos z republikové soutěže přivezli zlato, ale o konkrétní finanční podpoře zatím nebyla řeč, to prý musí projednat radní. Požádala jsem město o odpuštění nájmu za kancelář, ale bylo mi doporučeno, abych ze dvou místností, které užívám, jednu vyklidila,“ popisuje ředitelka Chlupáčková průběh jednání na brodské radnici. „O špatné finanční situaci spolku víme. Hledáme cestu, jak mu pomoci, neboť si činnosti Českého červeného kříže vážíme. O celé situaci bude jednat rada města v pondělí 18. července,“ informuje starosta města Jan Tecl.