VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Ždírec půjčí sportovcům sedm set tisíc

Ždírec nad Doubravou – Půjčku ve výši 700 tisíc korun z níž se může stát i nevratný dar, se rozhodlo poskytnout město Ždírec nad Doubravou Sportovnímu klubu SK Dekora, který se dostal do problémů se získáním státní dotace.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Podle starosty Jana Martince orgány města v letošním roce již několikrát řešily problém s nezískáním dotace Sportovním klubem DEKORA Ždírec na zavlažování hracích ploch v areálu Sportovního klubu (SK).

Systém zavlažování museli změnit

Zastupitelstvo města po několika předchozích jednáních 23.6. rozhodlo, že klubu půjčí 700 tisíc korun, a to i s vědomím, že na konci letošního roku bude tato částka změněna z půjčky na nevratný příspěvek,“ informuje starosta Martinec a vysvětluje jaké jsou příčiny této nemilé záležitosti. „V roce 2009 vyvstal velký problém se zavlažováním trávníku fotbalového hřiště. Zavlažování vodou z čistírny odpadních vod začalo být pro naprostý nedostatek vody ve studni nemožné. Napouštění studny splaškovou vodou z ČOV bylo věcí minimálně problematickou z hlediska hygieny.

SK společně s vedením města proto řešil co dál. Přijatelná řešení byla dvě. Buď k zavlažování využívat pitnou vodu z vodovodního řadu nebo pořídit vlastní zdroj vody přímo na hřišti. První varianta byla okamžitě lacinější, ale platit za kubík vody 30 korun nebylo do budoucnosti příliš prozřetelné,“ popisuje situaci starosta, který celou záležitost podrobně popisuje v místním ždíreckém zpravodaji.

Proto byla zvolena druhá možnost a po provedených průzkumech a studiích bylo rozhodnuto, že se půjde cestou vlastního zdroje vody. K financování akce se nabízelo využít prostředků MAS Havlíčkův kraj a SK proto v roce 2010 požádal o dotaci ve výši 700 tisíc korun. Nabídky uchazečů o zakázku byly podle starosty Martince nakonec tak nízké, že byl zřízen nejen hlubinný vrt (40 m), postaven zásobník vody a provedeny rozvody vody nejen na travnatém, ale i původně škvárovém hřišti. A škvárové hřiště bylo navíc při této akci ještě zatravněno. „Před realizací akce a v jejím průběhu nebylo ze strany orgánů MAS a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který na čerpání dotací dohlíží, zjištěno žádné pochybení v přípravě a realizaci akce,“ pokračuje Martinec.

SK proto požádal po ukončení stavby o profinancování dotace, která činila 700 tisíc korun. A pak přišla pro SK Dekora smrtící rána…

Zasáhla superkontrola

„Po bezproblémové kontrole, provedené pracovníky SZIF na dokončené stavbě, superkontrola žádost o proplacení dotace vyřadila díky formálnímu nedostatku, který tři kontroly předtím nezjistily,“ popisuje vzniklou situaci, která klubu značně zkomplikovala život starosta Martinec. Jak upřesňuje Sportovní klub se sice odvolal a i ze strany města jsou činěny kroky vedoucí k získání dotace, ale výsledek je nepředvídatelný.

„I z tohoto důvodu město půjčilo SK oněch 700 tisíc korun, aby mohl vrátit půjčku České spořitelně, které musí samozřejmě z půjčených peněz platit úroky. Je možné, že se SK nepodaří dotaci obhájit a město oněch 700 tisíc korun uhradí ze svého rozpočtu,“ informuje starosta a pokračuje:

„Chtěl bych ale zdůraznit, že v tomto případě bude investice převedena na město a město tím zhodnotí svůj majetek, jelikož celý areál SK je od roku 2003 ve vlastnictví města,“ konstatuje starosta Martinec s tím, že z důvodu jedné neúspěšné žádosti není potřeba ani zatracovat dotace od Místní akční skupiny Havlíčků kraj (MAS).

Díky Programu rozvoje venkova již město obdrželo na různé akce dva milionů korun a další akce, na které opět prostřednictvím MAS město obdrží, právě realizuje.

Vedoucí fotbalového klubu SK Dekora Jan Hulle se k problému vyjadřovat zatím nechce, protože události jsou dle jeho slov stále „v běhu“ a se SZIF se jedná. „Nebudu to komentovat, stanovisko výkonného výboru klubu zveřejníme až po definitivním vyjádření SZIF,“ říká Jan Hulle.

Autor: Štěpánka Saadouni

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení