To je alespoň názor ředitelky Krajské knihovny Vysočiny Veroniky Peslerové. Ministerstvo vnitra ČR koncem června oznámilo, že od poloviny prázdnin hodlá financování PIK z ekonomických důvodů ukončit.

„Krajská knihovna je financována krajem Vysočina, ale pro malé knihovny v kraji, kterých je zhruba 298, to může znamenat likvidaci,“ říká ředitelka krajské knihovna a uvádí dva příklady malých knihoven z okolí Brodu, které by na rozhodnutí ministerstva doplatily, a sice knihovny v obcích Perknov a Svatý Kříž. „Dle mého názoru je to katastrofa a hra o budoucí existenci malých knihoven, které budou složitě hledat jiné zdroje, jak se udržet. Dovedu si představit, že by někteří starostové v malých obcích knihovnu raději zavřeli, než by ji dotovali,“ konstatuje ředitelka Peslerová.

Jak vysvětluje dále, možnost bezplatně použít přístup na internet využívají hlavně některé sociální skupiny, jež mají hluboko do kapsy a nemohou si dovolit koupit počítač. Například děti ze sociálně slabých rodin, senioři a handicapovaní.

Ztráta možnosti bezplatného přístupu na internet se nelíbí například Věře Markové z Havlíčkobrodska.

Počítač nemá doma každý

„Máme dvě děti, jsem na mateřské. Koupě počítače je to poslední, za co bychom si mohli dovolit utrácet. V současné době chci mateřskou ukončit, hledám si práci a bez přístupu na internet se dnes neobejdete,“ posteskne si mladá maminka. Například knihovna v obci Modlíkov na Přibyslavsku je léta zapojena do projektu PIK, ale modlíkovský starosta se pomalu smiřuje s tím, že v budoucnu už návštěvníci obecní knihovny za internet zaplatí. Pokud se obecní zastupitelé V Modlíkově nerozhodnou tuto službu dotovat z obecního rozpočtu.

„Jestliže zastupitelé teoreticky řečeno schválí, že bezplatný přístup na internet budeme dotovat, tak budeme. Ale jsme malá obec, je to pro nás zásah do rozpočtu. Když peníze vydáme na jedné straně, musíme je ubrat jinde,“ povzdechne si starosta.

Například město Světlá nad Sázavou by bylo podle starosty Jana Tourka v nejnutnějším případě ochotno dotovat knihovně bezplatný přístup k internetu, nicméně nad přístupem ministerských úředníků neskrývá rozladění. „Zajistit bezplatný přístup k internetu by městský rozpočet nezruinovalo, ale stát očekává od městských úřadů plnění stále většího počtu úkolů a povinností, ale přiděluje jim stále méně peněz,“ konstatuje starosta Tourek.

Podle Zdeňky Lédlové vedoucí informačního centra a knihovny ve Ždírci nad Doubravou možnost použít bezplatně internet nevyužívají ve Ždírci ani tak slabší sociální skupiny jako senioři a studenti. Často také lidé, kteří dle jejího úsudku počítač doma mají, ale raději využijí možnost za tuto službu neplatit. „Myslím, že i kdyby jsme začali za přístup k internetu vybírat poplatek, zájemci by chodit nepřestali.

Internet u nás využívají i chalupáři, podnikatelé, projíždějící městem, kteří jdou do infocentra, protože v nejbližším okolí není žádná internetová kavárna, kde se za takovou službu běžně platí,“ uvažuje Lédlová. Jak řekl pro Deník Jiří Korbel z ministerstva vnitra ČR, další financování projektu v roce 2011 je v současné době neúnosné. Rušení projektu je podle předsedy Svazu knihovníků a informačních pracovníků Víta Richtera v rozporu s koaličními sliby o podpoře vzdělanosti a rovných šancí.