Soutěž se konala v Chotěboři již podruhé. Pánové a jejich psi jak v kategorii klasik, tak v kategorii začátečníků.

„Dog dancing je velmi mladý sport. První soutěž ve psím tanci se konala až v roce 2005,“ upřesnil hlavní rozhodčí Atilla Szkukalek z Velké Briánie. Soutěžící přijeli z různých koutů republiky, ale Havlíčkobrodsko zastupovala pouze pořadatelka a cvičitelka Lada Šípová Krejčová.
Dog dancing není klasická soutěž v tanci, kde páníčci nutí svoje psy oblékat taneční kostým. Do kostýmů se strojí pouze páníčci.

České špičky Dog dancingu

„Je to sport, kde pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby, alepoň přibližně. Anglii je tento sport označován jako Heelwork to Music, protože sport vznikl z výrazu heelwork, což znamená chůze u nohy,“ vysvětlil podstatu Dog dancingu mezinárodní rozhodčí Szkukakalek.

Jak zdůraznil, český Dog dancing club nemá sice dlouhou tradici, ale jeho členové patří ve světovém měřítku ke skutečným špičkám.

Například chovatelkaLucie Smolíková a její pes Angeluspěli jako první neanglický tým v historii nejprestižnějších dogdancingových soutěžích při výstavě Crufts ve Velké Británii, kde získali první místo v mezinárodním závodě. Diváci ji mohli vidět na obrazovce i v talentové televizní soutěži.

Její kolegyně Vanda Gregorová z Prahy a její australský ovčák Brandy zskali v Dog dancingu stříbro i na Mistrovství světa. „Soutěžíme už osm let, mám celkem tři psy. Na dog dancingu se mi líbí, že je to tvůrčí sport, který nestojí na přísných pravidlech,“ prozradila úspěšná cvičitelka.

Pavla Klučková s fenkou Berenikou tak často na soutěže nejezdí v Dog dancingu je nováčkem. Absolvovala zatím jen čytři závody. Věnuje se hlavně soutěžím agility, ale na Dog dancingu se jí líbí jiný styl práce se psem, při němž si psík odpočine od jednostranné zátěže některých svalových partií. Podle soutěžících na Dog dancingu je krásné to, že není náročný ani na čas, ani na prostor, ani na finance. Člověk nepotřebuje žádné zvláštní pomůcky, stačí cvičit deset minut doma a na procházce a pes se naučí mnoho nových věcí, i když majitel nemá třeba závodní ambice.