Největší smůlu v tomto případě mívají ti, kteří si zrovna v takovou dobu vybírají dovolenou. Deník zjišťoval, jak se nepřízeň počasí podepsala na obsazenosti ubytovacích zařízení v regionu.

„Je znát, že se zhoršilo počasí. Na víkend ale máme naobjednané ubytování, takže chatky by měly být plné,“ hlásila z areálu u rybníka Řeka Kateřina Zavadilová.

Dovolenkáře sem láká hlavně nízká cena ubytování. Jezdí sem cyklisté, kteří vítají nedalekou křižovatku cyklistických stezek, další návštěvníci si užívají klidu a přírody. Rodiče s dětmi zase ocení vyžití, které tu mají pro drobotinu připravené.

„Máme stálou klientelu. Někdo zase přijede poprvé a pak hlásí, že příští rok dorazí zase. Další na náš areál narazí úplně náhodou. Jezdí sem hodně lidí z Pardubic, pak z Prahy a občas sem zavítá také někdo z jižních Čech,“ řekla Zavadilová.

Vsadili na kulturu

Provozovatelé se rozhodli vsadit na pestrý kulturní program, který přiláká návštěvníky i z větší dálky. V neděli 31. července se tam bude konat druhý ročník soutěže ve šlapání na šlapadlech, následující sobotu tam v různých disciplínách změří své síly psi všech ras i neras. V pátek 12. srpna k rybníku Řeka zavítá královna české country Věra Martinová s britským zpěvákem Jamie Marshallem. Více o místních kulturních akcích se zájemci dozvědí na webových stránkách areálu.

Provozovatele kempu na Stvořidlech nejdříve trápil nízký stav vody.

Vodáci, kteří tvoří značnou část zdejší klientely, mohli Sázavu sjíždět až od Ledče nad Sázavou. Teď už je vody dost a zdá se, že vyznavači loděk všech tvarů i barev kemp v brzké době zaplní. Déšť posledních dní ale odradil ty, kteří sem jezdí za přírodou a čerstvým vzduchem. Zatímco vloni se sezona vydařila, letos to vypadá, že na tenhle rok majitelé areálu v dobrém vzpomínat nebudou.

Na Stvořidla míří turisté z Pardubic, Olomouce i Brna. Někteří návštěvníci sem jezdí klidně i pětatřicet let, protože se tu vždycky sejdou se známými. Letos jim pobyt zpříjemní opravené sociální zařízení a nové hřiště na nohejbal a volejbal. Po několika letech je také opět otevřena restaurace Pyramida.

Záloha pro případ deště

„Letos máme přes léto penzion zaplněný tak na padesát procent. Máme tu dlouhodobě ubytované, kteří tu pracují. Pak tu jsou turisté a lidé na služebních cestách. Někteří turisté jedou pod stan, ale mají nás vyhlédnuté pro případ, že by se zhoršilo počasí. Jiní neriskují a radši dají přednost ubytování v budově,“ sdělila jednatelka brodského penzionu STARR Zuzana Beránková.

Co do Havlíčkova Brodu láká turisty? Oblibu si udržuje cyklistika, další sem přijedou kvůli památkám. Přes léto v penzionu ubytovávají také účastníky různých akcí, jako je Štáflova paleta, Letní žurnalistická škola, šachové turnaje nebo sportovní soustředění.