Cesta lesem je údajně plná větví a kamínků. Stezku využívají nejen cyklisté, ale také daleko víc bruslařů, kteří se na cyklostezce obávají zranění.

„Cyklostezka do Studence byla vybudována především pro občany Studence a Ždírce k bezpečnější přepravě mezi oběma místními částmi a k přístupu na hřbitov. Stezka byla plánována především pro pěší a cyklisty, a to z toho důvodu, že pohybovat se po silnici I.třídy začínalo být životu nebezpečné,“ vysvětluje starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec s tím, že v roce 1998 o rekreačním využití stezky nikdo neuvažoval. Z toho vycházelo také umístění trasy, která vede z větší části obecním lesem.

V lese padají větve a jehličí

„No a v lese samozřejmě padají větvičky a větve, jehličí a podobně. Probíhá zde také těžba dřeva, ze které má město slušné příjmy. To vše způsobuje, že stezka není ideálně čistá. Je třeba počítat také s tím, že kořeny stromů mohou zvedat vlastní stavbu povrchu stezky,“ popisuje starosta situaci na cyklostezce.

Služby města Ždírec provádí zametání stezky vždy na jaře. „Nyní po zakoupení zametacího kartáče provedou údržbu i jednou až dvakrát za léto. Zametací kartáč je totiž nutné na traktor namontovat po předchozí demontáži sekačky a sběracího koše. To vše zabere několik hodin práce a jedná se i o finančně nákladnější záležitost. Nelze proto z uvedeného důvodu počítat například s týdenním pravidelným zametáním stezky. Ale opakuji, stezka do Studence je určena zejména pro místní občany k přesunu do Studence či na hřbitov a zpět a k tomuto účelu slouží určitě velice dobře,“ konstatuje starosta.

Starosti a výdaje s údržbou cyklostezky brzy čekají i město Přibyslav, které nechalo vybudovat novou cyklostezku do Sázavy. V létě, na podzim a na jaře bude třeba zametat, v zimě udržovat sněžným skútrem jako trasu pro lyžaře. Přibyslav chce oslovit okolní obce, zda by se na údržbě nechtěly podílet.