Pro obec tím kynula možnost, jak se zbavit obrovského dluhu. Jenže ono není co slavit. Nový majitel zatím za nemovitost dosud nezaplatil.
Přitom termín splátky téměř osmnáctimilionového dluhu je přímo šibeniční. Pokud obec neuhradí do konce měsíce dluh, rýsuje se před ní katastrofický scénář. Starostovi Milanu Klementovi tak přibývají další vrásky na čele. O tom, proč splátka za koupi nemovitosti tak vázne a co bude dál, hovořit nechce. Říká pouze: „Nebudu to komentovat.“ Nicméně podle našich informací s potenciálním „zámeckým pánem“ obec Pohled usilovně jedná.

Vítězná firma, která zámek získala H.H. Holding group Petra Zázvorky z Frýdlantu v Čechách se zástupcům obce zalíbila zvláště proto, že se prezentovala jako zavedená, mezinárodně působící firmu, která chce splatit kupní cenu ještě před uzavřením kupní smlouvy.

Až příliš velké plány

Snad proto pro ni zvedla ruku většina zastupitelů obce a vyřadila tím ze soutěže konkurenčního zájemce z Lysé nad Labem.
Oba uchazeče si nechala obec před jednáním prověřit aby získala informace o jejich ekonomické zdatnosti. Do června měla společnost Holding group převzít majetek a na podzim už by se podle harmonogramu mohlo začít se stavebními pracemi. Těsně po zasedání zastupitelstva byl starosta Milan Klement optimistický.

„Jako starostovi se mi ulevilo, protože teď už budeme jednat jen s jedním zájemcem. Vidím, že obec má východisko ze současné špatné finanční situace a věřím, že vybraný zájemce se bude o nemovitosti starat,“ vyjádřil se tehdy starosta Klement ke konečnému rozhodnutí pohledského zastupitelstva.

Petr Zázvorka ze společnosti Holding group, stejně jako jeho konkurent, nabídl za řadu nemovitostí minimální cenu - patnáct milionů korun a peníze slíbil složit v hotovosti takříkajíc na dřevo, nikoliv ve splátkách.

Záměry firmy Holding group na využití areálu byly velkolepé, podle názoru některých obyvatel Pohledu až příliš. Areál měl hostit akce mezinárodního charakteru jako výstavy koní, myslivecká sympózia nebo petrolejářské summity. Petr Zázvorka sliboval i 50 pracovních míst.
Obecní úřad v Pohledu je nyní v nezáviděníhodné situaci, protože čas splátky dluhu se núsprosně blíží.

Názor:  Holding možná taktizuje

„Šokovalo mě to. Nový majitel byl prezentován jako boháč, který Pohled zachrání. Mě se nelíbil, myslím, že zde byli v minulosti daleko solidnější zájemci. Pokud je ten člověk opravdu tak bohatý a nemůže zaplatit v termínu, je to podivné. Není vyloučeno, že může chtít vedení obce tímto způsobem vydírat, žádat slevy a různé výhody, třeba další pozemky,“ komentuje současnou situaci jeden z pohledských občanů, který si nepřeje být jmenován.

Petra Zázvorku z Holding group se Deníku kontaktovat nepodařilo. Mobil nezvedal, poslal jen textovou SMS zprávu, kde říká: „Jsem pracovně vytížen. Ozvěte se prosím po neděli. Pokud se ještě dnes na chvilku uvolním, ozvu se zpět.“

Od té doby se neozval, na SMS nereaguje. Pohled měl po mnoha letech naději, že se zbaví milionových dluhů, do nichž se před lety dostal kvůli nedokončené stavbě základní školy, jejíž hrubý obrys se v centru obce u Havlíčkova Brodu tyčí v centru jako smutné memento.

Pokud se vedení obce nepodaří s firmou dohodnout, čeká ji zřejmě katastrofický scénář v podobě možné exekuce a pohledský areál smutný osud zámku v Libici nad Doubravou, z něhož nezodpovědné jednání spekulantů udělalo ruinu.