Jako správný kosmopolita hovoří několika jazyky, pracuje jako zvířecí psycholog, cvičitel psů a v posledních více než deseti letech je mezinárodním porotcem v netradičním psím sportu zvaném Dog dancing, neboli tanec se psem, jako byla například nedávná soutěž O zámecký pohár v Chotěboři.

Když se řekne tanec se psem,možná si někdo představí skutečný tanec. Polku a valčík, pár v kostýmu, pokusy hraničící s trápením zvířat, ale o tom Dog dancing zřejmě není.
V kostýmu tančí majitel, ale pes předvádí sestavu různých cviků a spolu s pánem se vhodně doplňují. Porota hodnotí celkový dojem, spolupráci člověka a psa, kdy nejdůležitější je právě pes.

Na co při hodnocení takového zvláštního páru klade porota největší důraz?
Když porota vidí, že pes cviky neprovádí s radostí, ale z donucení, jdou okamžitě body dolů. Pes narozdíl od člověka neumí předstírat a když mu není něco po chuti, umí to dát najevo. Zívá, odbíhá, čichá kolem sebe, nebo si lehne na zem a odmítá pokračovat.

Je Dog dancing vhodný pro všechny psy?
Dog dancing je sport pro všechna psí plemena, od křížence až do německou dogu. Podmínkou je, aby se pes uměl soustředit, nebyl nervózní a bázlivý. Ideální pro takový sport je pes, který má rád hudbu a zvuky, dovede se při práci soustředit a nevyvede ho z míry, když ho při velkých soutěžích sleduje až dvacet tisíc lidí.

Existují přece jenom psi, kteří se třeba hůř přizpůsobují a vycvičit je trvá déle?
Méně vhodná jsou asijská plemena, psi čau-čau, kteří jsou individualisté, od přírody méně komunikativní. Ve Velké Británii ale provozují Dog dancing třeba i bulteriéři, z toho je vidět, že pověsti o vrozené nebezpečnosti takzvaných bojových plemen je mýtus. Pes bude takový, jak ho vychová jeho pán.

Kdy je pro chovatele ideální začít se psem Dog dancing cvičit?
Ideální je začít se psem ve stáří dvou až tří měsíců, ale není to pravidlo. Můj pes měl už sedm měsíců, když jsem s ním začal Dog dancing cvičit. Důležité je psa správně motivovat, aby měl z práce radost, za výkony ho odměnit. Nutit ho nemá cenu a v soutěži se to pozná.

Nemohou být některé cviky pro psa nebezpečné? Existují v Dog dancingu třeba i nepovolené prvky, tak jako v lidském sportu nepovolené kroky či chvaty?
Pokud cviky neohrožují zdraví psa, psovod se může zranit dle libosti, tak se fantazii meze nekladou. Je povolena celá škála pohybů od chůze u nohy, po otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda… Jen pozor, některé cviky jsou pro nedospělého psa s nedovyvinutými klouby nebezpečné, jako třeba couvání, chůze na zadních, rotování v otočkách nebo sudech a skoky.

Čím zrovna vás zaujal Dog dancing, že jste se stal i porotcem mezinárodních soutěží?
Ve Velké Británii pracuji jako zvířecí psycholog, když jsem se dozvěděl o sportu zvaném Dog dancing, začalo mě to zajímat. Na Dog dancingu je krásné to, že není náročný ani na čas, ani na prostor, ani na finance. Člověk nepotřebuje žádné zvláštní pomůcky, stačí cvičit deset minut doma a na procházce a pes se naučí mnoho nových věcí, i když majitel nemá třeba závodní ambice.

Jak vlastně Dog dancing vznikl a co je jeho podstatou?
První počátky Dog dancingu se objevily v Americe. Je to sport, kde pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby, aspoň přibližně, a má různé názvy. Nejčastější je to tanec se psem, ale teď se začíná hodně používat i mnohem přiléhavější Dog dancing. V Anglii je zase nejrozšířenější Heelwork to Music, protože sport vznikl ze slova heelwork, to jest chůze u nohy. Ve Spojených státech amerických se spíše používá Musical Freestyle, v Holandsku zase Canine Freestyle. V podstatě to vše je Dog dancing.

Takže se jedná o poměrně mladý sport, alespoň v Česku o něm nebylo dost dlouho slyšet.
Například v Americe se první soutěž v Dog dancingu konala asi v roce 1996, na starém kontinentu byly první soutěže tohoto typu mnohem později.

Jak z pozice mezinárodního porotce hodnotíte úroveň českých závodníků?
Přestože v Čechách nemá tento sport dlouhou tradici, čeští závodníci jsou výborní, dosahují výkonů na světové úrovni. Například Vanda Gregorová vozí medaile z mistrovství světa, Alena Smolíková zase zvítězila v prestižní britské soutěži Crufts.