Využili tak pozvání prohlédnout si nový pětihvězdičkový boutique hotel & club resort Chateau Herálec, který přivítá první hosty již 1. září.

Den otevřených dveří, určený pro širokou veřejnost z kraje Vysočina, však ukázal, že zájem Čechů o jejich historii překročil hranice kraje, a tak kromě obyvatel obce, Havlíčkova Brodu, Humpolce, nebo Jihlavy přicestovali do Herálce i zájemci z Prahy a dalších českých měst. Lidé obdivovali překrásný zrevitalizovaný anglický park a nelitovali čekat i dvě hodiny na prohlídku zámku.

„Stálo to za to! Je neuvěřitelné, co z chátrající budovy dokázali vykřesat. Zámek je překrásný a moc jim držím palce,“ vyjádřila pocity mnoha návštěvníků Pavlína Procházková z blízkého Humpolce.

Na zrekonstruované historické památce z poloviny 16. století obdivovali nejen s úctou zachovanou podstatu zámku.

Mnozí ocenili zejména neuvěřitelnou prostornost celého zámku, jeho rozlehlé apartmány a noblesu, s jakou se týmu realizátorů podařilo skloubit historické dědictví s požadavky moderní doby.

„Jak se blížila více než dvouletá rekonstrukce zámku do finále, cítili jsme stále intenzivnější zájem obyvatel Herálce a okolí a jejich zvědavost, jak to dopadlo. Den otevřených dveří Chateau Herálec však překvapil všechny. Více než tři tisíce návštěvníků nečekal nikdo, ale přestože jsme doprovázeli do jedenácté v noci, zámek jsme ukázali všem, kteří přišli. Bylo mezi nimi mnoho takových, kteří část svého života spojili se zámkem pracovně. Bývalí učitelé, vychovatelky, kuchařky, nebo uklízečky zvláštní školy internátní, která na zámku byla několik desetiletí, nejen s dojetím vzpomínali, ale hlavně obdivovali kouzelnou proměnu zdevastovaných a necitlivě přetvářených zámeckých prostorů za dob socialismu. A mnoho z nich děkovalo, že se tuto národní kulturní památku podařilo zachránit a vdechnout jí nový svěží život, „uvedla majitelka zámku Alexandra Kasperová. Jak dodala, mnozí ocenili skutečnost, že na Vysočině vznikl první pětihvězdičkový boutique hotel & club resort Chateau Herálec, který absolutně ladí s noblesou a krásou zámku.

Návštěvníci si mohli během tohoto dne projít nádherné historické prostory Chateau Herálec, které nabídly pohled na prostorné luxusní apartmány s velkoformátovými obrazy vsazenými přímo do interiéru, zrestaurované fresky a štukové výzdoby, elegantní klenby, které dotvářejí zámeckou atmosféru ve welness prostorách, v kapli sv. Anny nebo zámecké restauraci Honoria.

Viera Králiková