A stejně tak zatím pořád není jasné, zda budou poškozenému vyplaceny peníze od pojišťovny. A nejde zrovna o malou částku.

Jak už Deník několikrát informoval, oheň tehdy zachvátil administrativní budovu a sklad společnosti Lacman. Škoda se vyšplhala do mnohamilionové částky.

Podnikatel Pavel Lacman měl svůj majetek pojištěn u společnosti Kooperativa, pojistná záloha mu však prozatím stále nebyla vyplacena.

Ostrý blog

„Teď už vím, jak se cítí lidé, kteří jsou třeba postiženi povodněmi a pojišťovny se jim zdráhají vyplatit peníze. Nejsem první, komu se něco podobného stalo,“ konstatoval včera pro Deník Lacman.

První splátka z celkové sumy zhruba 33 milionů by údajně měla činit více než 16 milionů korun. Na ni však podnikatel, který se v poslední době ocitl ve finanční tísni, stále čeká.

Na svém velmi podrobném internetovém blogu, který lze najít pod adresou http://pavellacman.blogspot.com nešetří ostrými slovy a dokonce upozorňuje občany, že pojištění u Kooperativy se rovná hazardu.

Podle Lacmana mu měla záloha na pojistku přijít zhruba před měsícem. Ve smlouvách, které podnikatel s Kooperativou postupně uzavíral už od devadesátých let, se prý prakticky od počátku vyskytovala administrativní chyba, společnost však přesto drobné pojistné události vyplácela.

Zhoubný požár byl založen úmyslně

Když však Lacman žádal peníze, které mu měly být vyúčtovány za ničivý březnový požár, nastal problém. Podle podnikatele z Chotěboře totiž jedná pojišťovna účelově.

„Tvrdili mi, že moje smlouva není platná, tudíž že peníze nemohu dostat. Včera (v pondělí – poznámka redakce) mi ale naopak přišlo vyjádření, že pojistka je platná do 2. srpna letošního roku a že ji mám zaplatit na další období. Tím vlastně Kooperativa sama uznala vlastní pochybení,“ poznamenal k případu Pavel Lacman.

Další problémovou věcí na celé události je ovšem fakt, že požár byl podle závěru vyšetřování Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina založen někým úmyslně.

„Naše vyšetřování, které vedli odborníci, bylo uzavřeno s tím, že příčinou požáru je úmyslné založení. Jednoznačně jsme vyloučili všechny ostatní možné varianty,“ prozradila už v květnu Deníku mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Celá věc tak byla podstoupena policii, která nyní hledá viníka celého neštěstí, a právě závěr kriminalistů by mohl celou věc definitivně rozřešit. Lacman však tvrdí, že to by nemělo mít podle zákona na výplatu pojistné zálohy žádný vliv.

Fakt, že celá věc je stále ještě v šetření policie, aktuálně Deníku potvrdil i mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. „Jednalo se o složitou pojistnou událost, kterou ještě stále prošetřuje i Policie České republiky. Naše vlastní interní šetření jsme ukončili v minulém týdnu a již v tomto týdnu budeme našeho klienta informovat o výplatě zálohy na pojistné plnění,“ informoval včera tiskový mluvčí společnosti.
„My se k pojistné události našeho klienta bohužel nemůžeme podrobněji vyjadřovat, zakazuje nám to zákon na ochranu osobních údajů,“ vysvětlil ještě Káňa.

Ten na závěr dodal, že právní oddělení společnosti sleduje i výše zmiňovaný blog Pavla Lacmana a zvažuje případný další postup.
Celá událost tak možná bude mít i další dohru.