Provoz hradu je proto z důvodu probíhajících stavebních prací mírně omezen, toto omezení se ale týká pouze prostoru před hradní bránou a samotné Velké věže, která je vyřazena z prohlídkové trasy.

„Všechny ostatní části hradu zůstávají pro návštěvníky přístupné, nově se mohou podívat také do třetího patra věže Samson. Z ochozu Samsonu je překrásný rozhled do širokého okolí a zdejší vyhlídka poskytuje výhled srovnatelný s rozhlednami,“ uvedla Marie Jirková z Národního památkového ústavu v Telči.

Náhradní program

Částečné změny doznal také plánovaný program kulturních akcí na hradě. Musely být zrušeny tradiční středověké slavnosti, které se konají třetí týden v srpnu. Správa hradu však zajistila na tento termín náhradní program.

„Velká věž je samozřejmě vyřazena z volné prohlídkové trasy hradu, naopak nově zpřístupněno je třetí patro věže Samson, kde je zachován středověký záchod, takzvaný prevét. Stejně tak je stále přístupná nejlepší vyhlídka na hradě, kterou poskytuje ochoz věže Samsonu, nacházející se ve výšce 27 metrů nad terénem. Samotná věž Samson se tyčí nad venkovní terén v bývalém parkánu do výšky 40 metrů,“ pokračovala Jirků.

Stavební práce na hradě ovlivní také program kulturních akcí. „Letošní ročník středověkých slavností, lidé je znají pod názvem Lipnické hradovánky, musel být bohužel zrušen. Skupina historického šermu Sígři, která Hradovánky pořádá, připravila jako náhradní program úspěšné a zatím vždy vyprodané noční prohlídky hradu, které se uskuteční ve dnech 29. a 30. července a 19. a 20. srpna od dvaceti do dvaadvaceti hodin,“ uvedla Jirků.

Tuto sobotu se také na hradě uskuteční koncert mladých interpretů a finalistů folk-trampských soutěží Brána, Dětská porta a Folkový kvítek, kteří budou na soustředění v blízkém lomu Hřeben, patřícím České tábornické unii. Na srpen správa hradu chystá kromě zmíněných nočních prohlídek Netopýří noc a několik dalších koncertů.

Zuzana Klementová