Nebývalý rozruch vyvolala mezi lidmi ve Světlé nad Sázavou v tomto týdnu policejní akce na zdejším hřbitově. V úterý tam policisté z jednoho hrobu za asistence státního zástupce exhu〜movali lidské ostatky. Komu patří, musí potvrdit až genetické testy. Rodina kvůli tomu nemohla pohřbít příbuzného do svého hrobu.

„K případu zatím nebudeme z procesních důvodů poskytovat bližší informace,“ reagovala havlíčkobrodská policejní mluvčí Jana Mazourová.
Deníku se podařilo zjistit, že hrob má v pronájmu rodina ze Světlé, která do něj chtěla na začátku týdne pohřbít příbuzného. Zřejmě se domnívali, že v hrobě má být pohřben dostatečně hluboko pouze jeden člověk. Když ale hrobník začal hrob odkrývat, narazil nečekaně na ostatky dalšího pohřbeného, které ležely podezřele mělko pod zemí.

„Byly asi osmdesát centimetrů pod povrchem, běžně se ale pohřbívá o šedesát centimetrů hlouběji,“ vysvětlil hrobník Jiří Hlaváček. Na kostech byly navíc údajně patrné části měkkých tkání a zbytky oblečení.

Manévry mezi hroby
„Práce jsme přerušili a informovali jsme o nálezu policii,“ vysvětlil ředitel městských technických služeb Roman Hůla. Hrobník Jiří Hlaváček podotkl, že za jedenáct let to je první policejní exhumace na hřbitově ve Světlé, a poprvé, kdy narazili na takto podezřelé ostatky.
„Bylo nám divné, že jsou v mnohem zachovalejším stavu, než by za těch dvacet let měly být. Něco takového jsem viděl poprvé,“ poznamenal Jiří Hlaváček.

Technické služby rodině mezi tím nabídly k pohřbení příbuzného jiné místo. „Je to citlivá věc, a nechceme o tom mluvit,“ řekla žena z postižené rodiny, která si nepřála být jmenována. Naznačila však, že podle jejího mínění nepatří nalezené ostatky jejich rodině. Blíže své tvrzení ale odmítla vysvětlit.

Po městě se okamžitě objevily nejrůznější fámy a spekulace. Podle některých lidí policie na hřbitově zcela jistě našla ostatky již několik let pohřešované Marie Pajerové. Ta za záhadných okolností zmizela v lednu roku 2007. Dodnes nikdo neví, co se ženě stalo a za jakých okolností zmizela. Žena je vedena v policejní databázi pohřešovaných lidí.

Čí ostatky policisté ve Světlé na Sázavou vykopali bude muset zjistit až analýza DNA. Vyzvednuté kosti nyní zkoumají odborníci na soud〜ní lékařství.

Starosta města Jan Tourek ale uklidňuje, že se vlastně nic nestalo. „Jsme rádi, že v tom police udělá jasno. Vzhledem k povaze nálezu jsme nechtěli nic podcenit,“ zdůraznil starosta.

Vražda, nebo líný hrobník?
Za celou záhadou může být fušérská práce hrobníka, který před dvaceti lety tělo pohřbíval a vykopal mělký hrob. Podle záznamů mají být v hrobě pohřbeny dvě ženy. Rodina ale zřejmě měla informace pouze o jedné pohřbené. První žena měla být do hrobu pohřbena na konci šedesátých let a druhá v roce 1990.

I když tato data měla policie ještě před exhumací, přesto se na základě dalších informací rozhodla, že hrob prověří.
Podle informací Deníku se jednalo o komplexní exhumaci, kterou kriminalisté dělají tehdy, potřebují–li zjistit příčinu smrti, nebo když mají podezření, že dotyčný nezemřel přirozenou smrtí.

Průběh vyzvednutí kostí na hřbitově ve Světlé nad Sázavou policisté natáčeli na videokameru a pečlivě zadokumentovali každý krok.
Zatím poslední známou exhumaci dělali kriminalisté na Havlíčkobrodsku v souvislosti s objasňováním heparinových vražd v havlíčkobrodské nemocnici. Tehdy museli vyzvednout ostatky jedné z obětí v Golčově Jeníkově. Pro rodinu to bylo obrovské trauma, z něhož se vzpamatovává dosud.